Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

OFE – IKE czy ZUS

OFEIKECZYZUSCznF

Po zabraniu Polakom 150 mld zł z ich kont w OFE (Otwarte Fundusze Emerytalne) przez rząd Donalda Tuska, politycy PiS (Prawo i Sprawiedliwość) obiecali przekazanie pełnej kontroli nad pozostałymi oszczędnościami ich właścicielom. Odpowiedni projekt rząd Mateusza Morawieckiego przyjął w listopadzie 2019 r. Zakłada on m.in., że od 1 stycznia 2020 r. oszczędzający będą mogli podejmować decyzję, czy swoje pieniądze przekazać na IKE (Indywidualne Konta Emerytalne) czy też do ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych).

“Projektowana ustawa o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne ma wejść w życie w lipcu 2020 r.” - poinformowało w oficjalnym komunikacie ministerstwo inwestycji i rozwoju. W projekcie podkreślono, że środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa. Ministerstwo zaznaczyło, że na IKE nie będzie już przekazywana żadna część składki emerytalnej, natomiast każdy posiadacz takiego konta będzie mógł dobrowolnie do niego dopłacać, a dopłaty te będą mogły być swobodnie wycofane. Dodano, że wypłata tych oszczędności będzie możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego. "Zakładamy, że IKE staną się dla Polaków powszechnym instrumentem oszczędzania na emeryturę. Łącznie z PPK wpisują się w jeden z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - wzmacniają finansowe zabezpieczenie przyszłych emerytów, a jednocześnie budują kapitał dla rozwoju i zwiększają możliwości inwestycyjne państwa" - wyjaśnił resort inwestycji.

Projekt przewiduje, że za przekształcenie OFE w IKE towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) będą musiały wnieść opłatę w wysokości 15 proc. zgromadzonych wkładów. Ma ona być przekazywana w dwóch transzach: pierwsza w 2020 r., druga w 2021 - w proporcjach 70 proc. i 30 proc. Wpłaty te zasilą Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) i Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRD). Obecnie w OFE niemal 16 mln Polaków odłożyło ponad 160 mld zł.

Od 1 stycznia 2020 r. przyszli emeryci będą mogli decydować, czy swoje zgromadzone w OFE oszczędności przenieść na IKE czy do ZUS. Gromadzone na IKE środki wypłacane w formie emerytury są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych. W razie potrzeby oszczędności z IKE można wypłacić, ale - jeżeli nastąpi to przed 60. rokiem życia - wiąże się to z koniecznością zapłaty 19 proc. tzw. podatku Belki. Ponieważ oszczędności te traktowane są jako prywatne, podlegają one pełnemu dziedziczeniu w razie śmierci oszczędzającego.

Pieniądze pochodzące z OFE i przekazane na IKE nie będą mogły zostać wypłacone przed osiągnięciem przez ubezpieczonego wieku emerytalnego. Za to będą mogły być w tym czasie dziedziczone. W uzasadnieniu projektu wyjaśniono, że pieniądze zgromadzone w OFE pochodzą ze składki emerytalnej i co do zasady mogą zostać wykorzystane wyłącznie w celu zabezpieczenia emerytalnego osoby ubezpieczonej.

Jeżeli przyszły emeryt złoży stosowną deklarację o przejściu do ZUS, aktywa z OFE zostaną przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej (z wyłączeniem obligacji i bonów emitowanych przez Skarb Państwa), a ich wartość dopisana do kapitału zgromadzonego na indywidualnym koncie w ZUS. Decyzję w tej sprawie będzie można podjąć od 1 stycznia 2020 r. do 28 lutego 2020 r. a przelew oszczędności do IKE nastąpi 1 lipca tego roku.

Decyzja o wyborze IKE czy ZUS, będzie miała określone skutki dla oszczędzających. Przede wszystkim wypłaty emerytur z IKE będą zwolnione z PIT. Przypomnijmy jednak, że przeniesienie pieniędzy z OFE do IKE będzie podlegało 15 proc. tzw. opłacie przekształceniowej. Zdaniem autorów projektu ma być ona substytutem podatku dochodowego pobieranego od emerytur wypłacanych z FUS, a jej wysokość odpowiada poziomowi efektywnej stopy opodatkowania emerytur. Jednocześnie koszty zarządzania przez TFI środkami pochodzącymi z OFE mają być ściśle limitowane. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku oszczędzania na emeryturę w ZUS. Po złożeniu deklaracji o przeniesieniu aktywów z OFE do ZUS opłata przekształceniowa nie będzie pobierana, ale przyszłe wypłaty emerytur będą opodatkowane podatkiem dochodowym (PIT) według skali. W przeciwieństwie do IKE, oszczędności gromadzone w ZUS nie podlegają dziedziczeniu w przypadku śmierci ubezpieczonego.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.