Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Odsetki z lokaty

ODSETKIZLOKATYCznF

Lokata, nazywana również depozytem, to produkt inwestycyjny oferowany przez banki i instytucje finansowe. Lokata ma na celu pozyskanie kapitału dla instytucji finansowej, który jest z kolei wykorzystywany do udzialania kredytów i pożyczek. Lokatę można więc traktować jako pożyczkę klienta dla instytucji finansowej w zamian za odsetki. Proste wzory pomagają wyliczyć jakie korzyści możemy osiągnąć "pożyczając" swoje pieniądze. Ponadto lokaty/depozyty w bankach i SKOK-ach są gwarantowane do równowartości 100 tys. euro.

Przepisy nie regulują szczegółowo zasad wypłacania odsetek, stąd też są one zawarte w umowach i różnią się w zależności od poszczególnych ofert. Istnieją lokaty, z których odsetki od razu są wypłacane. Natomiast w innych przypadkach możliwa jest kapitalizacja odsetek. Wówczas kwota odsetek powiększa ulokowane pieniądze, a odsetki za kolejny okres rozliczeniowy liczone są od powiększonej kwoty oszczędności.

Podstawą do oceny korzyści z kapitalizacji odsetek jest umiejętność obliczenia tzw. procenta składanego. Załóżmy, że mamy 1000 zł. Zakładamy lokatę na 2 lata, oprocentowaną 5 proc. w skali roku. W jaki sposób liczone są odsetki od włożonego kapitału? Najprościej, przy użyciu dwóch działań – dodawania i mnożenia, wykonanych na kalkulatorze - wygląda to tak:

1 rok:

Na koniec pierwszego roku, otrzymujemy odsetki od zgromadzonego kapitału. Jest to 5 proc. od włożonej wartości pieniężnej. Czyli na koniec pierwszego roku na koncie bankowym będziemy mieć nasz włożony 1000 zł na lokatę plus odsetki od tego kapitału:

1000 zł + 5 proc.x 1000 zł = 1000 zł + 0,05 x 1000 zł = 1000 zł + 50 zł = 1050 zł

2 rok:

Na koniec drugiego roku, odsetki są liczone od całości kwoty, jaką mieliśmy na początku tego roku. Przypomnijmy - na początku roku na konto włożyliśmy 1000 zł, które na koniec roku wzrosły o roczne odsetki 50 zł, czyli razem wyszło 1050 zł. Zatem, kwota jaką będziemy mieć na koniec drugiego roku, to:

1050 zł + 5 proc.x 1050 zł = 1050 zł + 0,05 x 1050 zł = 1050 zł + 52,5 zł = 1102,5 zł

To najprostszy matematycznie sposób obliczenia, ale komplikujący się przy obliczaniu wieloletnich efektów oszczędzania. Dlatego fachowcy posługują się złożonymi wzorami, z których najłatwiejszy jest taki:

WYPLATAODSETEKwzorCZNF

Zawsze czytaj uważnie umowę

W przypadku zerwania lokaty przed terminem również skutki takiej decyzji regulują konkretne umowy. Częstym rozwiązaniem jest możliwość wcześniejszej wypłaty pieniędzy, ale bez odsetek. Jednak, aby być świadomym mechanizmu naliczania odsetek i konsekwencji wcześniejszego wycofania pieniędzy z lokaty, należy szczegółowo zapoznać się z warunkami zawieranej umowy.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.