Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Obligacje dla 500+

OBLIGACJE500CznF

Pobierający świadczenia z programu „500+” będą mogli oodkładać te pieniądze w bezpiecznych papierach skarbu państwa. Tego typu lokaty powszechnie na całym świecie uchodzą za najbezpieczniejsze. Ministerstwo Finansów od października 2016 zaoferuje nowe papiery skarbowe - obligacje oszczędnościowe dla beneficjentów 500+.

Resort finansów w swoim komunikacie zapowiedziała, że zaoferuje dwuletnie obligacje DOS018, trzyletnie TOZ1019, czteroletnie COI1020 oraz dziesięcioletnie EDO1026. Ministerstwo wprowadza do oferty także dwie nowe obligacje oszczędnościowe - sześcioletnie ROS oraz dwunastoletnie ROD.

Ministerstwo podało, że w przypadku ujemnego wskaźnika inflacji oprocentowanie będzie równe marży.

Dla nikogo nie zabraknie

Szef resortu finansów, Paweł Szałamacha oświadczył, że nie zakłada sztywnego wolumenu emisji, czyli obligacje będą emitowane w dowolnej ilości.

„Będziemy reagować elastycznie na popyt. Zakładamy, że ten popyt się ujawni” – wyjaśnił Szałamacha. Oznacza to, że jeżeli większa liczba Polaków zdecyduje się na taką formę oszczędzania dla swoich dzieci, to będą mogli nabyć większą liczbę takich papierów. „Ostateczna pula skierowana do sprzedaży ustalana będzie dynamicznie” – podkreślił minister.

"Dwunastoletnie obligacje (ROD) w pierwszym roku będą oprocentowane na poziomie 3,00 proc. W kolejnych rocznych okresach odsetkowych oprocentowanie będzie obliczane jako suma inflacji i marży w wysokości 2,00 proc." – dodano w komunikacie ministerstwa finansów.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.