Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Nie daj się na wnuczka

NAWNUCZKACznF

W dzisiejszych czasach coraz częściej dochodzi do prób oszustw i wyłudzeń. Bardzo często ofiarami padają seniorzy. Policja w Gdyni z pomocą Marynarki Wojennej RP chce uczyć obywateli, jak zachować czujność w podobnych sytuacjach.

Telefonuje młody mężczyzna. Odbiera pan Józef, 80-letni emeryt. Młody mężczyzna podaje się za wnuka pana Józefa – twierdzi, że miał wypadek samochodowy i pilnie potrzebuje pieniędzy. „Drobnej kwoty” – 15 tys. zł. Prosi „dziadka”, by pożyczył mu pieniądze. Ma się po nie zgłosić kolega „wnuczka”. Pan Józef wypłaca pieniądze z konta i przekazuje obcemu mężczyźnie. Ten znika z łupem. Pan Józef właśnie padł ofiarą oszustwa.

Tylko w Gdyni w 2012 r. doszło do ponad dwustu prób wyłudzeń podjętych tą metodą. Na szczęście dzięki działaniom policji ponad 170 nie zakończyło się krzywdą emeryta, zaś pozostałe 30 znalazło finał w sądzie, a przestępcy zostali skazani.

Takich przypadków jest jednak coraz więcej, a bandyci są w swej działalności coraz bardziej bezczelni. W pierwszym kwartale 2013 r. doszło już do ponad 200 prób takich wyłudzeń. Dlatego policja w kooperacji z Akademią Marynarki Wojennej RP zorganizowała w Gdyni debatę społeczną na temat bezpieczeństwa seniorów oraz ich bliskich (na zdjęciu). Funkcjonariusze policji, ale również prawnicy, kadra dydaktyczna Akademii Marynarki Wojennej oraz policyjni psychologowie, a nawet socjolog przedstawili licznie zgromadzonym na sali seniorom i ich młodszym krewnym, w jaki sposób można uchronić się przed takim przestępstwem. Pomogli też studenci Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego, którzy w krótkich inscenizowanych scenkach pokazywali przestępcze metody.

Choć tematyka debaty skupiała się wokół prób oszustw „na wnuczka”, seniorzy mogli także dowiedzieć się, jak zabezpieczyć swoje mienie na terenie ogródków działkowych. To też powszechne włamania. Złodzieje wynoszą z altanek sprzęt RTV i AGD.

Jak uchronić się przed kradzieżą?

• W przypadku tajemniczego telefonu „od wnuczka”, jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, skontaktuj się z bliskimi – upewnij się, czy na pewno dany krewny znalazł się w finansowych tarapatach.

• W przypadku „odwiedzin” osób podających się za hydraulików lub pracowników spółdzielni mieszkaniowej domagaj się od nich stosownego identyfikatora oraz wykonaj telefon do spółdzielni, by upewnić się, że dane prace mają być wykonywane.

• Nigdy nie podpisuj umów, które mają być „okazją” – w większości są to próby oszustw.

• Nigdy nie przekazuj swoich danych osobom trzecim.

• Stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Lepiej być uznanym za zbytnio ostrożnego niż za bardzo ufać nieznajomym.

Gdy korzystamy z ogródków działkowych:

• Zabezpiecz drzwi i okna altanki, stosując zamki z atestami bądź drewniane okiennice.

• Nie zostawiaj na działce wartościowych przedmiotów, sprzętu AGD, RTV.

• Sprzęt postaraj się stosownie oznaczyć, nadając mu indywidualny charakter, przygotuj listę sprzętu przechowywanego w altanie, z wyszczególnieniem numerów fabrycznych oraz innych cech charakterystycznych, i taką listę przechowuj w miejscu zamieszkania – w przypadku włamania pomoże to policji odszukać skradziony sprzęt.

• Zwracaj uwagę na osoby przebywające w okolicy, których nie znasz lub które wzbudzają podejrzenia.

• W przypadku wykrycia bandytów nie działaj sam – wezwij na pomoc sąsiadów.

Policja wskazała także na pomoc pracowników placówek finansowych – często próbę oszustwa wykrywają pracownicy takich placówek i udaremniają przestępstwo. Do takich specjalistów należą też doradcy Kas Stefczyka.

Arkady Saulski, fot. Sonia Samulska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.