Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Na własne konto

konto11

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR), często zwany również kontem osobistym służy do gromadzenia wkładów oszczędnościowych i przeprowadzania rozliczeń pieniężnych, z wyjątkiem rozliczeń z tytułu działalności gospodarczej.

Rachunek otwierany jest przez osoby fizyczne, które zobowiązują się do przekazywania swoich stałych przychodów pochodzących z wynagrodzeń, emerytur, rent, stypendiów, itp.

Środki zgromadzone na rachunku są w każdej chwili dostępne dla jego posiadacza. W większości instytucje finansowe pobierają miesięczne opłaty za prowadzenie rachunku. Wysokość opłaty miesięcznej waha się w przedziale 0 – 20  zł w zależności od instytucji finansowej. Właściciel rachunku otrzymuje kartę płatniczą, dzięki której może dokonywać operacji bezgotówkowych, tzn. płatności kartą bez użycia gotówki za towary i usługi w sklepach, restauracjach, hotelach, kinach itp. Zwykle karta płatnicza pełni również rolę karty bankomatowej, która umożliwia korzystanie ze środków zgromadzonych na rachunku poprzez wypłatę gotówki z bankomatu. W nielicznych przypadkach instytucje finansowe pobierają od posiadaczy rachunku opłatę za wydanie karty (opłata jednorazowa) i opłatę za obsługę karty (opłata miesięczna lub roczna). Niektóre instytucje finansowe wydają posiadaczom rachunków karty identyfikacyjne, które stanowią duże ułatwienie podczas podejmowania pieniędzy w oddziale banku. Są rodzajem bankowego „dowodu tożsamości”.

Poprzez konto osobiste jego właściciel może dokonywać przelewów gotówki ze swojego konta na dowolny rachunek w innej instytucji finansowej. Przelewy można wykonywać za pomocą internetu, poprzez możliwość korzystania z systemu bankowości internetowej instytucji finansowej. Przelewy dokonywane przez internet na konto w tym samym banku są zwykle darmowe. Jeśli przelewamy pieniądze na konto w innym banku, w najgorszym razie zapłacimy około złotówki, podczas gdy w oddziale - średnio 3-6 zł (a czasami i 15 zł). Tak naprawdę konta internetowe to normalne konta osobiste, wyróżniają się jedynie tym, że można nimi zarządzać całkowicie przez internet, nie trzeba stać w kolejkach ani odwiedzać oddziałów banków.

Nawet założenie konta czasem może odbyć się bez wizyty w oddziale. Zlecenie dokonania takiej operacji bezgotówkowej nazywa się poleceniem przelewu, a używa się jej zazwyczaj do realizowania płatności czy regulowania zobowiązań. Inną usługą bankową skierowaną do posiadaczy rachunków jest stałe zlecenia płatnicze. Polega ono na powierzeniu bankowi cyklicznych płatności, w określonych terminach i na określone kwoty z konta właściciela.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.