Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Możemy oszczędzać nawet małe kwoty

OSZCZEDZANIEDROBNYCHCznF

Oszczędzanie to nie skąpstwo, to rozsądne dysponowanie pieniędzmi w celu zgromadzenia rezerw na cięższe czasy i nawet inwestowanie, by zarabiać na odsetkach. Dlatego warto nauczyć się oszczędzania.

Pierwszą wymówką osób, które nie oszczędzają jest twierdzenie: nie mam z czego odkładać. Rzadko bywa jednak prawdziwe, ponieważ większość nieoszczędzających w ogóle nie kontroluje swoich wydatków, a co za tym idzie marnotrawi pieniądze np. niepotrzebnie zużywając energię elektryczną, czy wyrzucając żywność.

Wprowadzenie kilku drobnych zmian może jednak zaowocować ograniczeniem wydatków. Tu jednak pojawia się druga wymówka: po co odkładać po 20 czy 50 zł, skoro to tak małe kwoty?

Ziarnko do ziarnka

Przesądzenie o nieopłacalność odkładania tak małych kwot jest najczęściej spotykanym błędem – należy uzmysłowić sobie, że duże kwoty nie biorą się znikąd i koniec końców są sumą mniejszych.

Produktywne oszczędzanie uzależnione jest od trzech głównych czynników, tj.: czasu, w którym oszczędzamy, wartości kapitału, który zwiększamy, a także poziomu zysków. Dwie z trzech tych wartości zależą od naszej systematyczności i dyscypliny, dlatego tak istotna jest tu umiejętność wypracowywania korzystnych nawyków. Należy więc oszczędzać długoterminowo, regularnie i równomiernie. Nie mniej ważne jest także inwestowanie. By inwestować nie trzeba posiadać przy tym fortuny. Wystarczą małe kwoty, ponieważ można skorzystać np. z rachunku systematycznego oszczędzania Kasy Stefczyka (wpłata minimalna 25 zł) lub lokaty terminowej, jak np. e-Lokata, w przypadku której nie określono minimalnej wartości środków, więc możliwe jest tu zainwestowanie choćby 200, czy 500 zł.

Siła procentu składanego

Dobór odpowiednich narzędzi jest istotny, ponieważ cała siła systematycznego oszczędzania opiera się na założeniu procenta składanego – poprzez odsetki kapitał wypracowuje zyski, które powiększają wartość kapitału każdej kolejnej inwestycji. To naprawdę się opłaca!

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Tanie wakacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.