Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Milion Polaków zarabia ponad 7,5 tys. zł na rękę

ZAMOZNIPOLACYCznF

Łączne dochody netto tych, którzy zaliczają się do najbardziej zamożnych Polaków, szacowane są na około 171 mld zł. Zdaniem analityków bankowych takie zarobki w naszym kraju upoważniają do zaliczenia do tzw. Klientów Premium. Eksperci liczą przede wszystkim na to, że w tych przypadkach pensja jest na tyle duża, by wystarczała na codzienne przyjemności, a zarazem pozwalała spokojnie oszczędzać.

Jednak prawda jest trochę bardziej złożona. Bowiem z opublikowanych w czerwcu 2017 r. rezultatów badań wynika, że tylko co piąty zamożny Polak odkłada ze swoich bieżących przychodów do 500 zł, a drugie tyle – powyżej 3 tys. zł. Niemal co dziesiąty zaś twierdzi, że brakuje mu pieniędzy na oszczędzanie. Tak więc raz jeszcze okazało się, że na skłonność do oszczędzania wpływają nie tylko uzyskiwane dochody, ale również styl życia, a nawet płeć.

Bogaci chętnie się zadłużają

Mniej więcej co piąta osoba o ponadprzeciętnych dochodach miała do czynienia z jakąś formą kredytu. Podobna grupa (21 proc.) przyznała, że przydatnym rozwiązaniem jest szybki kredyt gotówkowy. Dokładnie taki sam odsetek deklarował, że jest nim limit w koncie osobistym. Na trzecim miejscu (20 proc.) zamożni Polacy wskazywali na kredyt mieszkaniowy. Karta kredytowa została wskazana przez 18 proc.. Taką samą liczbę zwolenników, wśród osób z zarobkami powyżej 7,5 tys. Zł na rękę, zdobyła pożyczka na dowolny cel zabezpieczona hipoteką. Jedynie jeden na dziesięciu badanych wskazał na kredyt pod aktywa (np. pod lokaty, fundusze inwestycyjne, obligacje), a 9 proc. za przydatne rozwiązanie uznało kredyt konsolidacyjny. Co trzeci deklarował, że nie widzi potrzeby zaciągania kredytu.

Polki ostrożniejsze i oszczędniejsze

Aż 42 proc. zamożnych Polek, które wzięły udział w badaniu, odkłada nadwyżki finansowe na koncie oszczędnościowym. Wśród mężczyzn zwolenników tego rozwiązania jest mniej o 15 punktów procentowych. Podobny wynik obserwujemy w przypadku lokat - wybiera je 31 proc. najlepiej zarabiających Polek i tylko co czwarty mężczyzna (25 proc.). Jednocześnie kobiety znacznie dokładniej sprawdzają wszelkie oferty zanim podejmą decyzję o skorzystaniu z nich.

Ponadto, kiedy kobieta oszczędza, jest bardziej skłonna odkładać regularnie wyższe sumy, niż przeciętny mężczyzna. Co czwarta zamożna Polka zadeklarowała w badaniu Deutsche Banku możliwość odkładania ponad 3 000 zł, podczas gdy tę samą kwotę mogłoby odkładać jedynie 18 proc. mężczyzn. Wśród dobrze zarabiających mężczyzn najwięcej badanych (23 proc.) uznało, że możliwe jest oszczędzanie kwoty mieszczącej się w przedziale od 201 do 500 zł.

Ekonomiści prognozują, że w 2019 r. w Polsce będzie mieszkać blisko 1,3 mln osób zamożnych i bogatych (zarabiających ponad 7,5 tys. zł neto miesięcznie), a ich dochód netto sięgnie około 220 mld zł.

(Fot. pixabay.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.