Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Masz cel - łatwiej zaoszczędzisz

celz

Oszczędzanie to trudna sztuka, szczególnie jeśli chcemy oszczędzać długoterminowo. Na początku warto ustalić konkretny cel. Później określamy zasady, których będziemy się trzymać. To szczególnie ważne na początku roku, kiedy zaczynamy myśleć choćby o „odświeżeniu” mieszkania, kupnie nowego auta, czy wakacjach dla pociech.

Prawda jest bardzo prosta - trudno jest zacząć oszczędzanie jeśli nie mamy konkretnego celu. Jeśli naprawdę zależy nam, aby odłożyć pewną kwotę, to przede wszystkim powinniśmy ustalić sobie ściśle określony cel. Bowiem ta myśl będzie nas mobilizowała. Nieważne czy będzie to zebranie 2 000 zł na wakacje czy 100 000 zł, aby za kilka, kilkanaście lat pomóc dziecku przy kupnie mieszkania. Najważniejsze jest żebyśmy wiedzieli jaką kwotę chcemy zebrać i kiedy będziemy jej potrzebowali.

Tradycyjną formą oszczędzania jest skarbonka, ale pieniądze tracą swoją wartość w wyniku inflacji, a przecież – jak głosi podstawowa zasada ekonomii - powinny się mnożyć.

Warto sobie postanowić, że pieniądze na oszczędności odkładamy zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Wtedy nauczymy się tak gospodarować pieniędzmi, aby wystarczyło nam i na życie, i na oszczędności. Oprócz tego ważną zasadą powinno być to, że nie wolno nam wypłacać pieniędzy z oszczędności do momentu uzbierania określonej kwoty, oczywiście jeśli sytuacja życiowa nam na to pozwoli.

Warto jednak wcześniej policzyć, czy kwota jaką chcemy odkładać nie obciąży zbytnio naszego budżetu. Jeśli większość dochodów była wydawana na bieżąco, to nie ma innego wyjścia jak zmniejszenie wydatków. Często nie musi to wcale oznaczać całkowitej rezygnacji z przyjemności. Warto natomiast zastanowić się, czy w pełni wykorzystujemy usługi, za które płacimy i czy na pewno nie ma możliwości żeby część rzeczy kupować taniej. Może to być zmiana dostawcy internetu, telewizji, telefonu albo zmiana pakietu na tańszy.

Jak wynika z badań - połowa Polaków comiesięczne dochody w całości przeznacza na bieżące wydatki. Na gorsze czasy gotówkę systematycznie odkłada tylko 7 procent, a 42 procent z nas trzyma pieniądze na zwykłym ROR lub w skarpecie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.