Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Lokaty terminowe - czy to sie opłaca?

ZYSKZLOKATYCznF

Jak pomnożyć swoje oszczędności bez ryzyka utraty własnych środków pieniężnych? Lokata terminowa to rozwiązanie dla osób, które chcą otrzymać wypłatę prognozowanego zysku po wybranym czasie oszczędzania. Jeśli jesteś osobą gotową na okresowe zamrożenie pieniędzy w celu wypracowania większego kapitału, przeczytaj, dlaczego warto skorzystać z lokaty terminowej.

Zysk na lokacie terminowej – od czego zależy?

Zysk właściciela lokaty zależy od kilku czynników - zdeponowanej kwoty, długości lokaty terminowej, oprocentowania oraz częstotliwości kapitalizacji odsetek. Produkty oszczędnościowe różnią się od siebie wymogiem minimalnej i maksymalnej kwoty do zdeponowania, okresem zamrożenia kapitału i tym, jak często odsetki są dopisywane do konta lokaty. Decyzja o wpłaceniu kwoty na konto musi być przemyślana, bo właściciel lokaty może tego dokonać tylko jeden raz. Po zakończeniu się lokaty terminowej bank wypłaca klientowi wpłaconą sumę włącznie z odsetkami lub same odsetki, jeżeli pierwotny kapitał dalej ma zarabiać dla właściciela lokaty.

Warto wziąć pod uwagę lokaty z częstszą kapitalizacją, bo im częściej bazowy kapitał będzie powiększany o odsetki, tym więcej zyska się oprocentowaniu powiększanej sumy.

Oszczędzanie na lokacie – na kilka miesięcy czy kilka lat?

Ile opłaca się oszczędzać? Lokata może trwać od 1 miesiąca do 3 lat. Długoterminowa lokata ze stałym oprocentowaniem rocznym pozwala na wyrobienie większego zysku w porównaniu np. do prowadzenia konta oszczędnościowego. Stałe oprocentowanie lokaty nie jest zależne od stóp procentowych i w związku tym zysk nie ulegnie pomniejszeniu. Krótkoterminowa lokata pozwoli zaoszczędzić określoną kwotę w szybkim czasie.

Dla kogo lokata terminowa jest opłacalna?

Lokata się opłaca, kiedy klient banku nie podejmuje decyzji o wypłacie środków pieniężnych z konta przed końcem terminu lokaty. W przeciwnym wypadku – ponosi tego konsekwencje. Utracenie części lub całości odsetek może spotkać klienta, który przedwcześnie wypłaci pieniądze z lokaty. To zabezpieczenie przed zbyt pochopną wypłatą kapitału. Dlatego przy wyborze lokaty terminowej należy sobie uświadomić, że na dany okres zamraża się swoje pieniądze – dostęp do kapitału zostaje ograniczony po to, aby został z niego wypracowany opłacalny zysk.

Krótkoterminowa lokata pozwala w takim wypadku zminimalizować straty, ponieważ bank ograniczy odsetki tylko za ostatni okres, a klient dostanie 100% odsetek za poprzednie miesiące. Lokata z krótkim terminem to opłacalna opcja dla osób, które chcą mieć szybszy dostęp do swoich pieniędzy, a w nagłej sytuacji nie chcą utracić większości odsetek.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.