Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Kolejne pół miliona Polaków nie zapłaci PIT

KWOTAWOLNANA2018CznF

Zamiast generalnego obniżenia podatków, rząd zapowiada ich nie podwyższanie, ale też większą ulgę dla najuboższych. Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne zwiększenie kwoty wolnej od podatku dochodowego dla osób fizycznych od 1 stycznia 2018 r. z 6,6 tys, zł w skali roku do 8 tys.. Nowa ulga obejmie tych, którzy zarobią przez rok mniej niż 14 tys. zł. Poprzednio ten próg dochodowy wynosił 11 tys.. Dzięki temu, podatku od dochodów osobistych za 2018 może nie zapłacić kolejne pół miliona Polaków.

Morawiecki jednocześnie podkreślił, że nie planuje innych zmian w stawkach podatkowych, w tym w VAT. Przypomniał, że poprzednie rządy podnosiły podatki 21 razy, natomiast PiS tego nie robi, ale postawił na uszczelnianie systemu.

Wicepremier dodał, że pośrednio: "Obniżymy podatki poprzez to, że od 1 stycznia 2018 roku znacząco, znowu, po raz drugi, zwiększymy kwotę wolną od podatku - z 6,6 tys. zł na 8 tys. zł dla tych najuboższych osób". Potwierdził, że próg uprawniający do takiej ulgi zostanie podniesiony do 13-14 tys. zł. Według szacunków ministerstwa finansów, z korzystających z kwoty wolnej w 2017 r. 3 mln 400 tys. w nowym systemie może to być ponad 5 mln osób.

Od 1 stycznia 2017 r. kwota wolna od podatku została uzależniona od wysokości uzyskanego dochodu rocznego i wyniosła 6,6 tys. zł dla osób, których zarobki nie przekraczają tej kwoty. Oznacza to, że osoby zarabiające do 6,6 tys. zł nie płacą podatku w ogóle. Natomiast w przypadku dochodów w przedziale 6,6 tys. zł - 11 tys. zł kwota wolna stopniowo spada od poziomu 6,6 tys. Jest tzw. degresywna i oblicza się ją według specjalnego wzoru dla poszczególnego poziomu dochodów. Osoby zarabiające powyżej 11 tys. zł, ale mniej niż 85 tys. 528 zł mogą korzystać z kwoty wolnej w wysokości 3091 zł (w praktyce oznacza to pomniejszenie podatku o 556 zł 02 gr). Dla podatników o dochodach powyżej 85 tys. 528 zł kwota wolna znowu spada – aż do zera przy dochodzie powyżej 127 tys. zł, czyli dla tych ostatnich kwota wolna od podatku w ogóle nie przysługuje.

W nowym rozwiązaniu ci, którzy w ciągu roku zarobią mniej niż 8 tys. zł, w ogóle nie zapłacą podatku PIT. Zdaniem specjalistów, zwiększy to liczbę Polaków całkowicie zwolnionych od podatku dochodowego o ok. pół miliona osób. Ponadto rozważane jest odejście w PIT łączenia opodatkowanie dochodów z pracy i działalności gospodarczej. W nowym modelu podatek od dochodów z pracy miałby zostać oddzielony od opodatkowania działalności gospodarczej.

Kwota wolna od podatku rośnie w Polsce wskutek zobowiązań wyborczych PiS, na które miał też wpływ wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r.. Za rządów poprzedniej koalicji PO-PSL polska kwota wolna była najniższa w Europie. Do czasu pierwszej nowelizacji 2016 r. była na poziomie 750 euro.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.