Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Jak zmniejszyć rachunki za energię?

elektr

Płacimy za energię elektryczną coraz więcej, ponieważ rośnie liczba urządzeń elektrycznych w gospodarstwach domowych. Ponadto z roku na rok ceny energii idą w górę i nie zanosi się na to, aby w kolejnych latach proces ten został zatrzymany.

Przeglądając rachunek za prąd warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne pozycje na fakturze. Można je podzielić na dwie główne grupy. Pierwsza z nich to opłata za energię czynną, natomiast druga to koszty związane z dostarczeniem jej do odbiorców. Podział ten wynika  ze mian w prawie, które nakazują zakładom energetycznym oddzielenie działalności związanej ze sprzedażą energii od  funkcji dystrybucyjnych.  Opłata za energię czynną jest zmienna i zależy od ilości zużytego prądu. Z kolei opłata dystrybucyjna składa się  z sześciu elementów:

  • opłata jakościowa. Jest ona zmienna i zależy od liczby zużytych kilowatogodzin. Wpływy z tej opłaty przeznaczone są na poprawę systemy energetycznego
  • opłata (dystrybucyjna) sieciowa zmienna. Jest to opłata za korzystanie z sieci przesyłowej.  Niestety jest ona dosyć wysoka i  w kolejnych latach raczej nie zmaleje, ponieważ rosną koszty konserwacji sieci energetycznej, która jest mocno w Polsce przestarzała
  • opłata przesyłowa stała – Na jej wysokość nie ma wpływu wielkość zużytej energii. Zależy ona  natomiast od wielkości zapotrzebowania na moc jaką zadeklarowaliśmy  w umowie z zakładem energetycznych lub liczby faz w naszych gospodarstwie domowym.
  • opłata przejściowa. Jest to opłata uiszczana na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu energetycznego jako całości. Jest ona skorelowana z ilością zużytej energii, która może mieścić się  w trzech przedziałach. Poniżej 500 kWh, od 500 kWh do 1200 kWh, lub powyżej 1200 kWh

- Opłata abonamentowa. W jej skład  wchodzą głównie koszty związane z obsługą klientów, a więc są to przede wszystkim wydatki związane z odczytem liczników energetycznych, wysłania korespondencji, itp.

Dla użytkownika najistotniejsza jest jednak widniejąca na fakturze suma do zapłaty. W jaki sposób sprawdzić, czy nie przepłacasz za prąd? Od kilku lat w Polsce możliwa jest bezpłatna zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Możesz to zrobić w dowolnym momencie i dowolną ilość razy. Aby móc porównać oferty poszczególnych firm działających w naszym regionie możesz skorzystać z kalkulatora energetycznego dostępnego na stronie Urzędu Regulacji Energetyki. Po wypełnieniu odpowiednich pól, aplikacja wygeneruje  oferty firm i będziesz mógł wybrać tę najtańszą. Należy jednak uważać na dodatkowe opłaty, które często nie są podawane w ofercie, a mogą mieć istotny wpływ na twoją decyzję o zmianie sprzedawcy.

Co zatem należy zrobić, aby zmienić sprzedawcę?  Należy podjąć następujące kroki.

  • Zawierasz umowę z nowym sprzedawcą.
  • Wypowiadasz umowę dotychczasowemu sprzedawcy.
  • Podpisujesz umowę z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego (OSD) o świadczenie usług dystrybucji, o ile nie zawarliśmy umowy kompleksowej z nowym sprzedawcą.
  • Informujesz OSD o zawarciu umowy z nowym sprzedawcą.
  • Dystrybutor,  jeśli jest to konieczne sprawdza liczniki i przesyła informację do nowego oraz dotychczasowego sprzedawcy.
  • Rozliczasz się z dotychczasowym sprzedawcą. Regulujesz ewentualne zobowiązania.

Całą procedurę możesz znacznie uprościć, dając upoważnienie nowemu sprzedawcy do reprezentowania cię przy wszystkich wymienionych czynnościach. Oszczędności związane ze zmianą sprzedawcy nie są imponujące, bowiem ceny energii dla klientów indywidulanych są regulowane. Jednak jeśli możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych rocznie, to warto skorzystać z takiej okazji, jeśli nic cię to nie kosztuje.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.