Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Jak zaoszczędzić pieniądze?

oszczedz

Oszczędzanie to przede wszystkim gromadzenie pewnych nadwyżek finansowych i czerpanie z nich korzyści w przyszłości. Kierując się powyższą definicją należy stwierdzić, że jedynie osoby posiadające wyższe dochody od wydatków mogą cokolwiek zaoszczędzić. Nic bardziej mylnego, istnieje bowiem wiele form oszczędzania, które z powodzeniem mogą zastosować osoby niewykazujące zbyt wysokich dochodów.

Poniżej przedstawiamy klika sposobów na to, jak zaoszczędzić:

 1. Przed pójściem na zakupy koniecznie sporządź listę najpotrzebniejszych rzeczy. Dzięki niej uchronisz się przed kupnem zbędnych produktów i nie zapomnisz o tych, które są najistotniejsze.
 2. Dokonuj zakupów w rozsądnych ilościach. Nie pozwól na to, aby w Twojej lodówce marnowało się jedzenie. Jeśli jakiś produkt ma krótki okres ważności wykorzystaj go w pierwszej kolejności, a nie przetrzymuj w nieskończoność, po to by za jakiś czas wyrzucić go do kosza.
 3. Ustal budżet domowy. Określenie kwoty, jaką chcesz przeznaczyć na zakupy, pomoże Tobie w kontrolowaniu wydatków podczas zakupów. 
 4. Kupuj na promocjach i wyprzedażach. Posezonowe wyprzedaże oferują wiele ciekawych produktów po niższych, korzystniejszych cenach.
 5. Korzystaj z upustów i rabatów. Wiele sklepów dla pewnej grupy towarów oferuje obniżki i rabaty, dzięki którym można zaoszczędzić trochę pieniędzy.
 6. Kupuj dobra substytucyjne (tańsze zamienniki). Po co przepłacać, jeśli można mieć produkt zaspokajający tą samą potrzebę po niższej cenie.
 7. Zanim zdecydujesz się na zakup nowego sprzętu (np. pralki, lodówki czy telewizora) porównaj ceny w kilku sklepach.
 8. Dokonuj świątecznych zakupów z głową! Nie kieruj się zasadą ,,zastaw się, a postaw się’’! Od drogich prezentów ważniejszy jest czas spędzony wśród najbliższych osób.
 9. Unikaj jedzenia ,,na mieście’’, zwłaszcza w barach szybkiej obsługi, fast food. Pamiętaj jedzenie tego typu jest niezdrowe zarówno dla Ciebie, jaki i dla Twojego portfela.
 10. Rzuć palenie papierosów!
 11. Korzystaj z komunikacji miejskiej jeśli masz taką możliwość. Poruszanie się w taki sposób jest znacznie tańsze od samochodu.
 12. Wyłączaj światło i inne urządzenia (np. telewizor, radio), gdy wychodzisz na dłużej z pokoju. Ceny za energię elektryczną i tak są już stosunkowo wysokie.
 13. Napraw cieknący kran. Po co niepotrzebnie marnować wodę i płacić wysokie rachunki.
 14. Nie żyj na kredyt! Unikaj zaciągania kredytów, zwłaszcza kart kredytowych. Pamiętaj wystarczy kilka błędnie podjętych decyzji, by popaść w pętle zadłużenia, z której później trudno jest wydostać.
 15. Korzystaj z okresu gwarancji, gdy jest to możliwe. Po co kupować nowy sprzęt elektroniczny, gdy ,,stary’’ jest jeszcze na gwarancji.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.