Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Jak tanio spędzić wakacje

wakacje44

Wyjazdy wakacyjne i urlopowe nie zawsze muszą się wiązać z ogromnym wydatkiem. Nie musisz rezygnować z wyjazdu tylko dlatego, że nie dysponujesz sporą ilością gotówki. Należy tylko wyjazd odpowiednio zaplanować.

Zamiast jechać samochodem, można wybrać się na wakacje pociągiem. PKP i PKS oferują w czasie wakacji liczne zniżki (rodzinne, dla seniorów, dla studentów). Drugą ważną kwestią jest nocleg. Aby zaoszczędzić można wybrać się na wakacje na kemping lub pod namiot. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z bezpiecznego i ciepłego noclegu to zamiast drogiego hotelu czy noclegu w pensjonacie możesz wybrać nocleg w hostelu. Jest to tańsza wersja hotelu, gdzie możesz przespać się w naprawdę przyjemnych warunkach za niewielkie pieniądze. Zaoszczędzić możesz również na jedzeniu. Obiad można zjeść w mlecznym barze, albo samodzielnie coś przygotować.       

Jeśli chcesz zaoszczędzić na wakacjach najlepiej kierować się kilkoma prostymi zasadami:

  • Zapomnij o zaciąganiu kredytu na wakacje. Nie warto wydać nie swoich pieniędzy na urlop a potem ciężko pracować na ich oddanie,
  • Jeśli korzystasz z biura turystycznego, staraj się kupić wycieczkę w tzw. ofercie first minute (niższa cena)lub tzw. last minute (wyprzedaż wycieczek po niższych cenach). Kupując „produkt turystyczny” w środku sezonu zazwyczaj zapłacisz największą cenę,
  • Wyjeżdżając za granicę, zawczasu zadbaj o zapas obcej waluty,
  • Zabierz ze sobą jedzenie. Nawet „podstawowe” jedzenie w miejscach obleganych przez turystów jest obarczone znacznie większą marżą,
  • Staraj się podróżować lekko. Będzie Ci łatwiej przemieszczać się i unikniesz opłaty za nadbagaż w przypadku podróżowania samolotem.
  • Na wyjeździe ustal dzienny budżet na wydatki,
  • Obserwuj „lokalnych”. Ci ludzie znają najtańsze knajpki i sklepy spożywcze, ale także inne nieznane turystom sztuczki i kruczki. Warto również poprosić mieszkańców o radę,
  • Jedź większą grupą. W większej grupie łatwiej o tanią rozrywkę i jest szersze pole do negocjacji cen noclegów i innych atrakcji.

Coraz bardziej popularny staje się tzw. house swapping. Jest to zamiana domu z inną rodziną na czas urlopu. W przypadku rodzinnych wyjazdów zagranicznych oszczędności mogą być ogromne! Trzeba tylko zachować ostrożność i najpierw zrobić przegląd.

Oszczędzić na wakacjach pomogą również różnego rodzaju karty rabatowe, krajowe i międzynarodowe. Te międzynarodowe karty są uznawane na całym świecie i przeznaczone dla określonej grupy podróżujących (głównie uczniów i studentów), uprawniają do wielu zniżek obejmujących usługi transportowe, noclegowe, wstępy do obiektów muzealnych, kulturalnych, sportowych oraz wiele innych przydatnych w podróży, a także zawierają ubezpieczanie od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.

Najpopularniejsze karty to: Europejska Karta Młodzieżowa EURO<26, International Student Identity Card (ISIC) - Międzynarodowa Legitymacja dla Uczniów i Studentów, International Teacher Identity Card (ITIC) - Międzynarodowa Legitymacja Nauczycielska, Student Advantage (studencka karta rabatowa w USA), Międzynarodowa Legitymacja Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych (PTSM), Międzynarodowa legitymacja ISIC-PTSM (legitymacja łącząca korzyści wynikające z posiadania dwóch odrębnych legitymacji (ISIC i PTSM).

Planując urlop w kraju należy pamiętać, że wiele regionów i miast Polski oferuje tzw. Karty Turysty (np. Wrocław, Kraków, Poznań, Karta Turysty „Gdańsk-Sopot-Gdynia-Plus”, Karta Tatrzańska).   Kupując taką kartę możemy korzystać z licznych zniżek (czasami 100%) w: hotelach, restauracjach, muzeach, galeriach, boiskach, basenach itp. a w niektórych miastach karta posłużyć jako bilet komunikacji miejskiej. Wybierając miejsce urlopu warto zorientować się czy dany region oferuje taką kartę, bo czteroosobowa rodzina posiadając kartą może zaoszczędzić nawet do 400 zł.

Na koniec warto pamiętać o starej zasadzie: Im szybciej zabierzesz się za planowanie wakacji, tym więcej jesteś w stanie zaoszczędzić.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.