Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Jak oszczędzić na prądzie?

OSZCEDZENERGIECznF

Czasem wystarczy niewiele, by za daną usługę lub produkt zapłacić mniej. Podobna zasada dotyczy także uciążliwych i nie zawsze niskich rachunków za prąd. Wystarczy dokładnie przyjrzeć się specyfice naszego zużycia energii elektrycznej i dokonać kilku zmian, które nic nas nie będą kosztowały, a przyniosą spore oszczędności.

Na wysokość naszych rachunków za energię elektryczną wpływa nie tylko miejsce naszego zamieszkania, ponieważ opłaty energetyczne różnią się pomiędzy regionami kraju, ale także składowe naszego rachunku za prąd. Nie na wszystkie z nich będziemy mieli wpływ. Dzieje się tak ze względu na swoistą dwubiegunowość dostaw energii. Jest ona dostarczana przez tak zwanego sprzedawcę energii, i to od niego kupujemy prąd, jednak jest on przesyłany z wykorzystaniem infrastruktury operatora systemu dystrybucyjnego. Jego zmiana jest niemożliwa, ponieważ nasza nieruchomość przyłączona jest do konkretnej, należącej do niego sieci przesyłowej. Finalnie więc właściwie nie będziemy mieli żadnego wpływu na wysokość opłaty dystrybucyjnej, która przekazywana jest operatorowi systemu dystrybucyjnego.

Zmiana operatora

Nie mamy więc wpływu na wybór operatora systemu dystrybucyjnego, jednak zawsze możemy zmienić wykorzystywaną przez nas taryfę. Zmiana taryfy dotyczy w tym przypadku możliwości skorzystania z taryfy dwustrefowej, jednak jej zastosowanie będzie korzystne wyłącznie po spełnieniu pewnych założeń. Opłacalność wykorzystania taryfy dwustrefowej zakłada wzmożone wykorzystanie energii elektrycznej w godzinach między 22, a 6 rano oraz w czasie dwóch godzin wypadających wczesnym popołudniem. Będzie to opcja godna polecenia, o ile około połowa naszego zużycia przypadnie właśnie w tych godzinach – wtedy poziom oszczędności wynieść może kilkadziesiąt, lub nawet kilkaset złotych w skali roku.

Nie będzie to korzystna opcja, jeśli prąd zużywamy przede wszystkim w czasie jego głównego poboru, czyli przez większość dnia. Wtedy mogącym nas zainteresować rozwiązaniem może stać się zmiana samego dostawcy – sprzedawcy energii. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że część z obecnych na rynku sprzedawców energii za nas wykona całą procedurę – o ile oczywiście zdecydujemy się skorzystać z jego usług. Może być to opcja o tyle wygodna, o ile dokonujemy pierwszej zmiany sprzedawcy energii. W takim przypadku, poza wypowiedzeniem starej umowy, wypowiadana jest także automatycznie umowa z dystrybutorem. Musi ona zostać ponownie zawarta w oparciu o ustalenia z nowym dostawcą energii elektrycznej. Cała procedura i faktyczna zmiana dostawcy energii trwać powinna maksymalnie do 30 dni od momentu zerwania umowy z dotychczasowym sprzedawcą energii. Oszczędności z tytułu takiej zmiany trudno jest jednak oszacować, ponieważ ich wielkość uzależniona jest od konkretnych warunków dostępnych na rynku ofert, a także od specyfiki naszego wykorzystania prądu. Generalnie przyjmuje się, że zysk ze zmiany sprzedawcy przynieść może od kilku do kilkunastu procent wartości dotychczasowych rachunków za prąd.

Na własną rękę

Redukcja opłat za zużycie energii elektrycznej może być powiązana także z mniej radykalnymi rozwiązaniami. Wielkość zużycia prądu zależy w znacznej mierze bezpośrednio od nas i naszych nawyków. Zakłada sie bowiem, że 80% zużycia energii elektrycznej przypada na wykorzystanie kuchenki elektrycznej, oświetlenia i drobnego AGD, chłodziarko – zamrażarek oraz pralki. Pierwszym i zdaje się najważniejszym czynnikiem staje się więc odpowiedni dobór wykorzystywanego przez nas sprzętu. Warto tu zwrócić uwagę na tak zwana klasę energetyczną urządzenia, czyli oznaczenie informujące nas o wysokości zużywanego przez nie prądu. Oznaczenia te posiadają formę drukowanych liter, przy czym najkorzystniejszym rozwiązanie będzie zakup urządzeń grupy A (A, A+, A++, A+++). Nie należy także bagatelizować kwestii wielkości urządzenia – nie kupujmy zbyt dużej lodówki, która chłodziła będzie wyłącznie powietrze, czy pralki, która nie jest dostosowana do domowych potrzeb.

Oszczędność energii to w dużej mierze nasze drobne przyzwyczajenia, które wspólnie przynieść mogą spore zyski.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.