Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Fundusze kapitałowe nie dla wszystkich

FUNDUSZENIEWSZYSTKICHCznF

Około 2,5 mln Polaków należy do ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. Niemal połowa z tej grupy wpłaca pieniądze na polisy ubezpieczeniowe na życie z pobocznym elementem inwestycji. Pozostali posiadają polisy inwestycyjne, dla których ubezpieczenie na życie jest dodatkiem.

Liczba aktywów zgromadzonych przez Polaków w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych wyniosła 55,6 mld zł. Tymczasem na Indywidualnych Kontach Emerytalnych i Zabezpieczenia Emerytalnego (tzw. IKE i IKZE) zgromadzili jedynie 1,92 mld zł.

Jednak ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe to niezbyt bezpieczne narzędzie dla tych, którzy nie mają wiedzy o zarządzaniu finansami. Tacy inwestorzy są narażeni na utratę swoich pieniędzy w czasach różnych kryzysów na rynkach kapitałowych. Zwłaszcza jeśli zareagują nerwowo i będą chcieli zerwać umowę polisy przed terminem. Takie inwestycje to przedsięwzięcia długoletnie. Zamiast rozwiązywać umowę i ponosić wysokie opłaty likwidacyjne, warto poszukać nowego opiekuna czy firmy doradczej, którzy wskażą korzystniejsze fundusze inwestycyjne.

Ważny jest właściwy wybór funduszu

Jeśli sami nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, to warto poszukać doradcy, który na bieżąco będzie zarządzał naszymi funduszami. Zyski z polisy inwestycyjnej są uzależnione bowiem od tego, w którym funduszu zostaną ulokowane oszczędności. Sama polisa inwestycyjna to tylko swoisty mechanizm, umożliwiający inwestowanie na całym świecie właśnie poprzez różnorodne fundusze i to najlepiej przez wiele lat.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.