Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Do sklepu bez listy zakupów ani rusz

sklep

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, ile niepotrzebnych towarów przynosi do domu przy każdorazowym wyjściu do sklepu. A zbędne wydatki kosztują, i to dużo. Specjaliści od marketingu prześcigają się w wymyślaniu coraz to sprytniejszych chwytów, które spowodują, że w sklepie zostawimy więcej pieniędzy niż planowaliśmy. Jest jednak jeden prosty sposób na ograniczenie nieprzemyślanych wydatków – lista zakupów.

Sporządzenie listy zakupów przede wszystkim pozwoli nam ograniczyć kupowanie tylko do tych produktów, które aktualnie są nam potrzebne. Z całą pewnością nasz budżet domowy na tym zyska. Bez wątpienia uda nam się również ograniczyć czas przeznaczany na zakupy, gdyż zamiast włóczyć się między półkami,  zastanawiając się, czego nam jeszcze brakuje, skierujemy się do  konkretnych działów, gdzie znajdują się produkty umieszczone na liście, a co za tym idzie – niezbędne. Dzięki systematycznemu zapisywaniu brakujących towarów skończy się nasz problem z magazynowaniem produktów, a co ważniejsze – z wyrzucaniem przeterminowanych artykułów żywnościowych.

Dobrze jest umieścić listę w widocznym miejscu w domu. Dzięki temu, wszyscy członkowie rodziny będą mieli do niej łatwy dostęp. Listę należy na bieżąco uzupełniać o produkty, które właśnie się skończyły lub niedługo się skończą.

Wybierając się do sklepu, warto również określić limit środków, jaki chcemy wydać na zakupy. Najlepiej zabrać ze sobą tylko tyle pieniędzy, ile planujemy wydać. Dzięki temu będziemy mniej narażeni na „ponadprogramowe” wydatki. W miarę możliwości za zakupy płaćmy gotówką. Korzystanie z karty płatniczej powoduje, że jesteśmy skorzy wydać więcej, bo nie odczuwamy tak silnego poczucia utraty pieniędzy, jak w przypadku płatności gotówką.

Pamiętaj!

  • Dzięki liście aktualnie potrzebnych towarów Twoje zakupy zawsze będą przemyślane.
  • Robienie zakupów z listą to oszczędność zarówno pieniędzy, jak i czasu.
  • „Niepowtarzalna okazja, wyjątkowa oferta” – promocjom mówimy STOP, kupujesz, tylko to co jest Ci niezbędne.
  • Koniec z magazynowaniem i wyrzucaniem jedzenia.
  • Bieżące uzupełnianie listy pozwoli Ci na kontrolowanie, który produkt się kończy.
  • Na zakupy zabieraj ograniczoną ilość gotówki.
  • Unikaj płacenia kartą, bo wtedy jesteś skory wydać więcej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.