Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Czy rodziny o niskich dochodach mogą oszczędzać?

niskie

Oszczędzanie to przede wszystkim odkładanie nadwyżek finansowych. Wielu z nas powie, że oszczędzać mogą tylko osoby o wysokich dochodach. Tymczasem oszczędzanie jest dla każdego. Również dla tych osób, których dochody nie są wysokie.

Najlepszym przykładem są rodziny biorące udział w projekcie „Pomóż oszczędzać rodzinie” – realizowanym od 2010 roku przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej przy współpracy Kasy Stefczyka, Fundacji im. Franciszka Stefczyka oraz Biura Informacji Kredytowej SA. Jak sama nazwa projektu wskazuje jego celem jest pomoc w oszczędzaniu. Pomoc ta skierowana jest do rodzin, których dochód na jedną osobę nie przekracza 800 złotych brutto, więc do osób o niskich dochodach.

Co to jest budżet i po co go prowadzić?

Najprościej mówiąc, to zestawienie dochodów i wydatków w danym okresie – zazwyczaj w miesiącu. Ale to  jednak coś więcej. Budżet domowy to również planowanie. Tworząc budżet musimy uwzględniać zarówno najbliższe plany na tydzień czy miesiąc, jak również te odległe, na najbliższe kilka miesięcy a nawet rok i dłużej.

W jaki sposób można pomóc oszczędzać rodzinom przy tak niskich dochodach? Czy to w ogóle jest możliwe?

Większość uczestników początkowo była bardzo sceptycznie nastawiona do możliwości wytrwania w tym założeniu. Podczas rozmów z beneficjentami często słyszałam stwierdzenie: „Gdybym miała więcej pieniędzy mogłabym oszczędzać. Ale przy takich dochodach ( często bywały to tylko zasiłki i alimenty ) jest to niemożliwe. Ja bym nawet chciała spróbować ale z czego ja mam zaoszczędzić”. Zadawałam wtedy pytanie: „ Czy prowadzi Pani budżet domowy”? I tu zazwyczaj padała odpowiedź, że nie bo przecież każdy wie na co wydaje pieniądze, i że przecież tylko na najbardziej potrzebne rzeczy.

Jak się później okazywało, jednak nie tylko na niezbędne potrzeby a przede wszystkim nie do końca wiemy na co ile wydajemy.

Na czym polega udział rodzin w projekcie?

Cały cykl projektu trwa dziewięć miesięcy. Jest on podzielony na etapy. W pierwszym etapie każda z rodzin indywidualnie, ale pod okiem i przy pomocy mentora – opiekuna rodziny zaczyna prowadzić budżet domowy. Dla ułatwienia i lepszej przejrzystości część poświęcona wydatkom jest podzielona na kategorie: żywność, chemia, media, wydatki okazjonalne, wydatki nieprzewidziane, inne… Po pewnym czasie każda z rodzin wypracowuje sobie swoje kategorie i tworzy indywidualny budżet dla rodziny.  Forma  w jakiej prowadzimy budżet nie jest ważna może to być specjalnie przeznaczony na ten cel zeszyt, program komputerowy,  arkusz exel, ale możemy też tworzyć go na zwykłej kartce papieru czy w notatniku. Ważne abyśmy  robili to systematycznie i uwzględniali w nim wszystkie dochody i wszystkie wydatki.

Co powoduje, że rodziny które przystępowały do projektu twierdząc, że wiedzą na co i ile wydają pieniędzy zmieniały zdanie?

Zbieranie paragonów. Bez tego powodzenie w tym projekcie nie byłoby możliwe. Już po trzech miesiącach prowadzenia budżetu okazuje się ile pieniędzy wydajemy na tak zwane zachcianki czy rzeczy zbędne w danym momencie. Ile kupujemy niepotrzebnie w danym momencie i za ile. Proszę mi wierzyć, że każda z rodzin, które do tej pory brały udział w projekcie znalazła środki, które można zaoszczędzić. Bo przecież oszczędzanie, to nie koniecznie odkładanie wielkich kwot. Każde zaoszczędzone czy nie wydane bez potrzeby 5 złotych daje nam poczucie, że mamy więcej niż nic. A często jak się okazuje w skali miesiąca są to dość pokaźne kwoty w stosunku do dość niskich dochodów. Jedna z uczestniczek zaczęła się zastanawiać czy nie mogłaby robić zakupów w sklepie oddalonym o kilkadziesiąt metrów dalej ale za to tańszym, inna rodzina dopiero odkąd zaczęła skrupulatnie zbierać paragony stwierdziła, że kupowanie pół kilograma cukierków dla dzieci nie jest konieczne bo można kupić jednego batonika wtedy kiedy chcemy sprawić dziecku przyjemność…

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.