Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Bezpieczeństwo finansowe

BEZPFINANSPODCznF

Nadal zmorą wielu Polaków jest brak jakichkolwiek oszczędności. W poważnym stopniu jest to efekt słabych zarobków – miesięczne wydatki niemal dokładnie odpowiadają wysokości dochodów. Nie ma więc z czego odkładać.

Jest to sytuacja w najwyższym stopniu ryzykowna – nawet kilkunastodniowe opóźnienie w wypłacie pensji (nie mówiąc już o całkowitej utracie pracy), lub nagły wydatek mogą oznaczać finansową katastrofę. Jak zmniejszyć to ryzyko?

Poduszka finansowa – ochrona przed załamaniem budżetu

Poduszka finansowa jest jednym z rozwiązań tego problemu. To zapas środków finansowych, który ma nam zapewnić spokojną i komfortową egzystencję na wypadek utraty źródła dochodów. Dzięki tej rezerwie pokryjemy koszty niezbędnych rachunków nawet w trudnej sytuacji finansowej. W większości opracowań uznaje się ją za pewną i skuteczną gwarancję bezpieczeństwa – pod warunkiem zachowania odpowiedniej wysokości. W zależności od naszej sytuacji rodzinnej oraz pozycji na rynku pracy powinna ona wynosić od 3 (dla singli i wysoko cenionych specjalistów w różnych branżach) do nawet 12 miesięcznych pensji.

Oszczędzanie – czyli z czego zrezygnować?

Trudno oczekiwać, że poduszkę finansową zbudujemy w krótkim czasie – ale nawet dla osoby o stosunkowo niskich dochodach nie jest ona rozwiązaniem niemożliwym do zrealizowania.

Podstawowym warunkiem poprawy naszej sytuacji jest dokładna analiza naszych wydatków. Dobrym pomysłem będzie stworzenie listy i systematyczne jej uzupełnianie. Kiedy będziemy już dysponować zestawieniem miesięcznych wydatków, warto zastanowić się nad tym, które z nich są naprawdę niezbędne, a z których możemy, albo wręcz powinniśmy, zrezygnować.

Oczywiście uniwersalną sugestią jest eliminacja lub ograniczenie wszelkiego rodzaju używek. Często sugerowane rzucenie palenia nie tylko przyczyni się do poprawy naszego zdrowia, ale również pozwoli nam zaoszczędzić wcale nie małe sumy.

Oszczędzaj mądrze

W systematycznym oszczędzaniu niezmiernie istotną kwestią jest to, by cały proces nie był jedynie wyrzeczeniem, dlatego komfort finansowy powinien być połączony z przyjemnością płynącą ze spełniania choćby drobnych marzeń. Dlatego też nie rezygnujmy całkowicie z rozrywek czy przyjemności – wyeliminujmy te szkodliwe, ale pozostawmy pewną kwotę na relaks.

Zrezygnujmy z zakupów dokonywanych pod wpływem impulsu – zarówno przy codziennych zakupach (pomoże w tym lista zakupów), jak i przy specjalnych okazjach. Jeżeli spodziewamy się większego wydatku (na przykład nowego urządzenia AGD lub RTV) – postarajmy się zgromadzić jak najwięcej środków przed jego zakupem. Może się wydawać, że obciążenia ratalne (szczególnie w wersji z zerowym oprocentowaniem) są korzystniejsze – ale im niższe jest nasze zadłużenie, tym łatwiej dopiąć budżet.

Gdzie przechowywać oszczędności?

Podstawowym zadaniem poduszki finansowej jest szybka pomoc w przypadku problemów, niezbędny więc będzie stały i bezproblemowy dostęp do pieniędzy. Tego warunku nie spełniają instrumenty inwestycyjne – po pierwsze charakteryzuje je ryzyko strat, po drugie – nie zapewniają dostatecznie szybkiego dostępu do pieniędzy. Trzymanie pieniędzy w domu jest z kolei ryzykowne – zarówno z uwagi na przestępców, jak i nieszczęścia losowe (na przykład pożar – który w tym wypadku pochłonąłby środki mające naprawić jego skutki).

Najlepszą opcją wydają się rachunki w SKOK-u lub banku – przynoszące bardzo niewielki zysk, ale zapewniające błyskawiczny dostęp do zgromadzonych funduszy. Można zastanowić się także nad lokatami długoterminowymi. Jednak w przypadku wcześniejszego podjęcia pieniędzy z takiej lokaty możemy utracić co najmniej odsetki.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: SKOK

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.