Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Auto zza granicy o 500 zł taniej?

OPLATARECYKLINGOWACznF

Nowe przepisy dotyczą tzw. opłaty recyklingowej. Jednak nie tylko dają 500 zł ulgi sprowadzającym samochody, ale nakładają nowe obowiązki na dealerów i właścicieli komisów samochodowych. Nowelizacja została wymuszona pozwem złożonym przeciwko Polsce przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości.

Przedsiębiorca, który wprowadzi na polski rynek ponad tysiąc pojazdów rocznie, będzie musiał zapewnić funkcjonowanie co najmniej trzech stacji demontażu lub punktów zbierania wozów w każdym województwie. Oznacza to, że każdy dealer lub komis samochodowy, który wprowadza na rynek ponad tysiąc wozów w ciągu roku, musi zapewnić funkcjonowanie minimum 48 stacji w Polsce. Jeśli będzie to mniejsza liczba sprowadzonych aut, to przedsiębiorca musi utrzymywać sieć co najmniej trzech stacji demontażu lub punktów zbierania pojazdów, położonych w różnych miejscowościach na terenie kraju.

Obostrzenia dotkną też właścicieli tych stacji i punktów. Nie mogą oni teraz generalnie pobierać opłat od właścicieli samochodów ściągniętych z kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W przepisach przewidziano jednak zapisy przypadków, w których pobranie opłaty recyklingowej będzie możliwe.

Na razie trudno przewidzieć czy nowe prawo istotnie wpłynie na polskie ceny samochodów zza granicy.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.