Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

4 mln domów z dofinansowaniem

CZYSTEPOWIETRZE2018CznF

W ramach rządowego programu "Czyste Powietrze" będzie można dokonać termomodernizacji do 4 mln domów. Ich właściciele z najniższymi dochodami mogą liczyć nawet na 90 proc. dotacji. Jednak maksymalne koszty modernizacji wynoszą 53 tys. zł. Korzystne jest to, że dotacje nie będą stanowiły przychodu podlegającego opodatkowaniu. Pożyczki mogą być udzielane na okres do 15 lat z preferencyjnym oprocentowaniem, które na czerwiec 2018 r. wynosiło 2,4 proc. Zainteresowani od 1 sierpnia 2018 r. mogą zgłaszać się o pomoc.

Do przyjmowania wniosków o dofinansowanie można zgłaszać się do Bank Ochrony Środowiska (BOŚ), ktory został partnerem w realizacji rządowego programu. Na jego sfinansowanie rząd przewidział wydatki w wysokości 103,0 mld zł. Łączny koszt inwestycji ma wynieść 132,8 mld zł, doliczając wkład własny właścicieli domów. Na dotacje przeznaczono 63,3 mld zł, a na pożyczki 39,7 mld zł. Okres finansowania obejmie lata 2018-2029. Minimalny koszt realizowanego projektu to 7 tys. zł.

W przypadku istniejących jednorodzinnych budynków w ramach programu finansowana będzie m.in. wymiana źródeł ciepła starej generacji, opalanych węglem na - węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo zakres prac może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, np. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltalicznych. W nowo budowanych domach dofinansowanie obejmie zakup i montaż węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pomp ciepła.

Bank uruchomił specjalną EKOlinię, w której pod numerem 22 5 433 433 można uzyskać informacje na temat warunków i możliwości skorzystania z programu.

Fundusze unijne i budżetowe zgromadzone na rzecz realizacji rządowego programu "Czyste powietrze" mają przede wszystkim pomóc tym z Polaków, których nie stać na termomodernizację swoich domów. Według analizy Instytutu Badań Strukturalnych, w Polsce ubóstwem energetycznym na początku 2018 r. było dotkniętych około 4,6 mln mieszkańców. Nie stać ich na zakup nowych urządzeń grzewczych czy ocieplenie budynków. Tymczasem wymiana żródeł ciepła i instalacji rozprowadzających na nowocześniejsze może spowodować także oszczędności w wydatkach na zapewnienie ogrzewania domów. Jedynym rozwiązaniem dla uboższych Polaków zostało finansowanie kosztownych inwestycji właśnie poprzez wsparcie dotacjami z krajowych i unijnych funduszy przeznaczonych na ochronę środowiska. Zła jakość powietrza stała się jednym z najważniejszych problemów wpływających na stan zdrowia Polaków. Głównym źródłem smogu, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, okazały się bowiem domowe piece zasilane paliwem niskiej jakości. Dlatego czyste powietrze w Polsce stało się jednym z głównych zadań wyznaczonych przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Unia europejska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.