Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Wspólny kredyt hipoteczny

31-WSPOLNYHIPOTECZNYCznF

Pani Monika i jej partner prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, nie będąc w związku małżeńskim. Jakiś czas temu, razem podjęli decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, gdyż marzyli o własnym mieszkaniu. Pieniądze przeznaczyli na zakup ich wspólnego mieszkania. Kredyt spłacali razem, będąc współkredytobiorcami, a ich udziały w nieruchomości były równe na zasadzie współwłasności. Niedawno, podjęli decyzję o rozstaniu, a na domiar tego były partner Pani Moniki zaprzestał spłacać swoją część rat kredytowych. Co dalej z kredytem?

Zaciągając kredyt hipoteczny, zazwyczaj decydujemy się na spłatę długoterminowego zobowiązania. Wiele instytucji finansowych bez większych problemów udziela kredytów hipotecznych osobom nie będącym małżeństwem. Najczęściej kredyt zaciągamy z małżonkiem, chociaż zdarza się, że pary nie będące małżeństwem podejmują taką decyzję. Wówczas mogą wspólnie kupić mieszkanie czy dom i razem spłacać kredyt. Decyzja o wspólnym kredycie zdecydowanie zwiększa szansę na jego uzyskanie, chociażby ze względu na uzyskanie odpowiedniej zdolności kredytowej.

Dla instytucji finansowej rozstanie partnerów, którzy posiadają wspólny kredyt nie ma żadnego znaczenia. Wobec zaistniałej sytuacji oboje kredytobiorcy są nadal odpowiedzialni solidarnie za spłatę zobowiązania .Wierzyciel może żądać spłaty części lub całości zadłużenia od obojga dłużników, bądź od każdego z nich z osobna. Zarówno Pani Monika jak i jej były parter odpowiedzialni są solidarnie za spłatę całego kredytu. Ich wcześniejsze ustalenia miedzy sobą ,co do spłaty kredytu po połowie nie mają dla wierzyciela znaczenia. Pani Monika zaczęła spłacać kredyt hipoteczny samodzielnie, chociaż na dłuższą metę raczej nie będzie w stanie regularnie wywiązywać się ze spłaty zobowiązania. Rata kredytowa, którą teraz spłaca sama, znacznie obciąża jej budżet domowy. Sytuacja ta w dużej mierze spowodowała pogorszenie jej standardu życia. Kobieta rozważa decyzję sprzedaży mieszkania. Jest to możliwe, gdyż każdy z partnerów może żądać zniesienia współwłasności. Jeśli dojdzie do sprzedaży mieszkania, wówczas będzie można dokonać spłaty kredytu. Oczywiście należy wcześniej porozumieć się z instytucją finansową, która jest wierzycielem i uzyskać zgodę, oraz sprawdzić w umowie kredytowej czy można dokonać wcześniejszej spłaty kredytu i na jakich warunkach. Pani Monika może także starać się o przyznanie własności całej nieruchomości, z obowiązkiem spłaty partnera. Jednak takie rozwiązanie powoduje, że nadal byli partnerzy są solidarnie odpowiedzialni za spłatę kredytu i w tej kwestii wobec wierzyciela nic się nie zmienia. Wobec zaistniałej sytuacji Pani Monika może także wystąpić o przejęcie kredytu jak i mieszkania na własność. Oczywiście wymagana będzie tu zgoda wierzyciela na takie rozwiązanie. Problem w tym, że Pani Monika ma wątpliwość czy będzie posiadała zdolność kredytową, przy kwocie kredytu który uzyskała razem z partnerem. Obawia się także, że instytucja finansowa najprawdopodobniej nie wyrazi na to zgody. Gdyby jednak wierzyciel wyraził zgodę, często wymaga wówczas dodatkowych zabezpieczeń kredytu np.: wykup dodatkowego ubezpieczenia lub np.: zwiększa marżę kredytu. Jeśli Pani Monika dokona spłaty kredytu, przysługuje jej, roszczenie regresowe (art. 376 kodeksu cywilnego) wobec byłego partnera. Wówczas będzie mogła domagać się zwrotu części kwoty, którą partner zobowiązał się spłacać. Pamiętajmy, że warunkiem uruchomienia roszczenia regresowego jest spełnienie świadczenia przez jednego

z dłużników.

Iwona Karmasz

Źródła:

http://concret-doradztwo.pl/konkubinat-cz.html

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.