Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Pan Marek pilnie potrzebował pieniędzy na zakup samochodu

POZYCZKOSZUSCICznF

W związku z tym, że posiadał złą historię w BIK, żaden bank, ani SKOK nie chciał udzielić mu pożyczki. Pewnego dnia zobaczył na słupie ogłoszeniowym reklamę pewnej firmy pożyczkowej, która oferowała ,,pieniądze od ręki bez sprawdzania zdolności kredytowej’’.

Nie zastanawiając się zbyt długo, udał się do placówki w celu zawarcia umowy pożyczkowej, w wysokości 35.000 zł. Na miejscu pan Marek otrzymał przedwstępną umowę pożyczki z informacją, że warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku jest uiszczenie tzw. ,,opłaty przygotowawczej’’ w wysokości 2.500 zł. Po 40 dniach od wniesienia opłaty, pan Marek otrzymał od firmy pożyczkowej pismo informujące o konieczności spełnienia kilku dodatkowych zabezpieczeń. Po zapoznaniu się z dokumentami stwierdził, że warunki stawiane przez firmę są niemożliwe do spełnienia. Jedną z form zabezpieczenia pożyczki miały być trzy weksle in blanco podpisane przez poręczycieli.

Pan Marek próbował skontaktować się z firmą pożyczkową w celu wyjaśnienia sytuacji, ale niestety na próżno. Każda rozmowa z konsultantem kończyła się niepowodzeniem. Po złożeniu pisemnej rezygnacji z umowy, otrzymał pismo od firmy o przyjęciu rezygnacji z ubiegania się o pożyczkę oraz informację o odmowie zwrotu opłaty przygotowawczej. Pan Marek do dnia dzisiejszego nie odzyskał swoich pieniędzy.

Jak ustrzec się przed taką sytuacją?

Przede wszystkim należy bardzo ostrożnie podchodzić do wszelkiego rodzaju żądań ze strony firm pożyczkowych, a zwłaszcza tych które dotyczą środków wpłacanych na poczet pożyczki. Często niespełnienie wszystkich warunków ustalonych w umowie przedwstępnej przez klienta skutkuje nieudzieleniem pożyczki oraz zatrzymaniem opłaty przygotowawczej przez firmę pożyczkową.

Sylwia Koszyk

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.