Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Kłopoty z długami

KREDYTZAKREDYTEMCznF

Pan Wojciech z Warszawy posiada kilka zobowiązań kredytowych. Wśród nich jest zadłużenie w postaci limitu na karcie kredytowej, trzy pożyczki gotówkowe i dwa kredyty ratalne. Po wyczerpaniu limitu kredytowego na karcie, koszty obsługi zadłużenia ujawniły się ze zdwojoną siłą. Większość z zobowiązań Pan Wojciech zaciągnął za namową swoich dzieci, na ich potrzeby np: zakup mebli na raty, czy telewizora. Dzieci zobowiązały się spłacać kredyty i początkowo tak było, ale niebawem sytuacja zmieniła się. Dzieci przestały spłacać raty i zostawiły ojca z długami.

Kiedy Pan Wojciech zaciągał zobowiązania, poza emeryturą posiadał jeszcze dodatkowy dochód. Niestety stracił go przez co zmniejszyła się jego zdolność do obsługi kredytów. Dodatkowo, poważnie wzrosły koszty utrzymania oraz wydatki ponoszone na leczenie. Zaistniała sytuacja spowodowała obciążenia, których Pan Wojciech nie daje rady systematycznie regulować z bieżących dochodów.

Jak można rozwiązać jego problem?

Wyjściem z tej trudnej sytuacji jest podjęcie negocjacji i współpracy z instytucjami finansowymi, w których ma długi.

Powinien podjąć kroki, które doprowadzą do uzgodnienia z wierzycielami tzw. programu naprawczego, np.: wydłużenie okresu kredytowania, który spowoduje zmniejszenie rat, zamiana karty kredytowej na kredyt o określonej, miesięcznej racie, umorzenie części odsetek, możliwość spłaty w pierwszej kolejności kapitału - zarachowanie kolejnych rat na poczet kapitału. Wprawdzie przy wydłużeniu okresu kredytowania koszt kredytu wzrośnie, gdyż za dodatkowe lata Pan Wojciech zapłaci odsetki, ale miesięczne raty byłyby niższe. A niższe raty mogą pomóc w dalszej, regularnej spłacie długu. Istnieje także możliwość konsolidacji zobowiązań, czyli zamiana wszystkich zobowiązań na jedno, np. poprzez skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego, który pozwoliłby na spłacenie całości zadłużenia jednym kredytem.

Kredyt konsolidacyjny jest to rodzaj kredytu przeznaczonego na spłatę innych zobowiązań kredytobiorcy. Kredyty konsolidacyjne cechuje dłuższy czas kredytowania i dzięki temu niższa rata miesięczna. Warunkiem jego uzyskania jest posiadanie zabezpieczenia  o odpowiedniej wartości do wysokości zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny może być korzystnym rozwiązaniem dla osób, które posiadają problemy finansowe i nie są w stanie terminowo regulować swoich zobowiązań. Co prawda Pan Wojciech spłacałby zadłużenie dłużej, ale jego comiesięczny budżet domowy byłby mniej obciążony. Dodatkową korzyścią jest płatność jednej raty w miesiącu zamiast wielu.

Rozwiązań jest więc kilka, ale ostateczna decyzja należy do Pana Wojciecha.

Iwona Karmasz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.