W dzisiejszych czasach zagadnienie kredytu i pojęć z nim związanych, zwłaszcza zadłużenia staje się coraz bardziej powszechne. Przekonał się o tym Pan Marek z Poznania. Razem z żoną niespełna rok temu zaciągnął kredyt na kupno wymarzonego, własnego mieszkania. Pragnienie zaspokajania potrzeb, których rodzina nie była w stanie sfinansować z własnych środków, doprowadziła do decyzji o zaciągnięciu kolejnych kredytów. Trzeba było przecież wyposażyć mieszkanie, tłumaczył Pan Marek.
Zaczęło się od kupna, mebli, potem lodówki, a następnie nowego telewizora. Kredyt umożliwił realizację potrzeb życiowych, wykraczających ponad aktualne możliwości portfela rodziny. Radość z posiadanego dobytku nie trwała zbyt długo. Wkrótce trzeba było spłacać raty kredytowe za zaciągnięte zobowiązania.
Kredyt na mieszkanie pochłaniał znaczną część budżetu rodziny, a trzeba było pomyśleć jeszcze o spłatach rat za pozostałe zobowiązania. W krótkim czasie rodzina znalazła się w kłopotach finansowych. Przyczyną zadłużenia w powyższej sytuacji była zbyt duża liczba kredytów, co spowodowało trudności z ogarnięciem i spłatą całości zadłużenia.
Pan Marek nie dokonał oceny faktycznych potrzeb. Przed zaciągnięciem kolejnego kredytu powinien zadać sobie następujące pytania:
- czy rzecz, na zakup której chciałby zaciągnąć kredyt jest mu niezbędna,
- czy naprawdę potrzebuje danego zakupu w tej chwili, czy też może zaczekać,
- czy stać go na comiesięczne spłaty.
Pamiętajmy, że jeśli z jakichkolwiek przyczyn utracimy płynność finansową, czyli zdolność do bieżącej obsługi naszych zobowiązań, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z naszym kredytodawcą. To w naszym interesie, jako dłużników jest podjęcie rozmów, mających na celu porozumienie i polubowne rozwiązanie sytuacji.
PODSTAWOWE KROKI POSTĘPOWANIA W SYTUACJI ZADŁUŻENIA:
- uporządkuj dokumenty, aby ustalić dokładny poziomu zadłużenia,
- oceń swój budżet domowy i ustal plan wydatków,
- przygotuj plan spłat dla każdego zobowiązania osobno,
- poinformuj instytucję finansową o swojej trudnej sytuacji finansowej,
- podejmij negocjacje z wierzycielem,
- zaproponuj własne warunki spłaty (np.: prośba o zawieszanie naliczania odsetek, prośba o zarachowanie wpłat na kapitał, rozłożenie zadłużenia na mniejsze raty),
- wywiązuj się z ustaleń zawartych z wierzycielem i regularnie spłacaj zobowiązania.
Pamiętaj, w przypadku problemów ze spłatą kredytu nie powinieneś zwlekać z podjęciem rozmów z wierzycielem. W każdej chwili możesz zgłosić się o pomoc do Ośrodków Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego, działających przy Stowarzyszeniu Krzewienia Edukacji Finansowej, które udzielają bezpłatnych porad finansowych, prawnych i konsumenckich. Doradcy pracujący w Ośrodkach podpowiedzą, jak prowadzić negocjacje z instytucjami finansowymi oraz pomogą sporządzić plan wyjścia z zadłużenia. Informacje o ODFIK można znaleźć na stronie internetowej www.skef.pl
Iwona Karmasz