Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Żona nie chce spłacać wspólnego kredytu

Marek

Razem z żoną wzięliśmy kredyt. Jest teraz problem - jestem już po rozwodzie, a kredyt spłacam sam. Do tego dochodzą alimenty, no i na życie mi nie wystarcza. A teraz zażyczyła sobie 60 tys., jako jej pół majątku i że mam ją spłacić.

Odpowiedź eksperta:

W sytuacji zawarcia umowy kredytu przez oboje małżonków odpowiadają oni wspólnie za zobowiązanie, zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i po jego rozpadzie. Rozwód nie ma wpływu na ważność zobowiązania zaciągniętego przez małżonków. Zgodnie z kodeksem cywilnym za spłatę długu byli małżonkowie odpowiadają w sposób solidarny. W przypadku, gdy kredyt przestanie być spłacany, wierzyciel ma prawo dochodzić swoich roszczeń od każdego z ex-małżonków z ich majątków osobistych. Jeżeli aktualnie kredyt jest spłacany tylko przez jednego ze współkredytobiorców, to po całkowitej spłacie zobowiązania przysługuje mu zwrot część środków od drugiego współkredytobiorcy (roszczenie regresowe). Jeżeli po wezwaniu do zwrotu pieniędzy, dobrowolnie nie dojdzie do spłaty zobowiązania, były mąż ma prawo wystąpić na drogę sądową.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej porady oferowanej przez Ośrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego. Lista biur ODFiK znajduje się na stronie skef.pl w zakładce Pogotowie dla zadłużonych.

Powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.