Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Powrót do strony Kredyty

Opisz swoją historię

Jak to działa?

Zwrot dotacji - windykacja długu a kredyt hipoteczny

Ania

Tata dostał dotacje z urzędu pracy. Dokonał zakupu maszyn. Miał na wszystko faktury, jednak urząd kazał mu zwrócić dotacje, ale nie miał z czego spłacać. Sprawę dostał windykator, teraz spłaca zobąwiazanie regularnie i chce wraz z moim mężem wziąć kredy hipoteczny. Czy jest to możliwe?

zobacz odpowiedź eksperta

Przepisanie domu na dziecko - koszty darowizny i hipoteka na dom

Marta

Witam, ojciec chce przepisać na mnie dom wraz z działką, działkę lasu i działkę pola. Notariusz stwierdził, że będzie dla mnie i męża taniej jeśli te nieruchomości będą zapisane tylko na mnie. Mąż nie jest przekonany, czy rzeczywiście tak jest... Kolejny problem, to jeśli zapis będzie tylko na mnie, to czy mój mąż może wziąć kredyt hipoteczny na doprowadzenie domu do stanu używalności jeśli nie będzie jego właścicielem? Ja nie pracuję, mamy roczne dziecko, on ma stale dochody 3 tys. brutto miesięcznie... nie mamy innych obciążeń.

zobacz odpowiedź eksperta

Budowa domu na sprzedaż - kredyt na budowę domu

Magdalena

Razem z mężem planujemy wybudować niewielki dom. Z wszelkich kalkulacji wynika, że najkorzystniejszą opcja finansową dla nas byłoby wybudowanie bliźniaka systemem gospodarczym, po czym sprzedanie jego połowy z niewielkim realnym zyskiem. Nasza zdolność kredytowa szacowana jest na ok 350000 zł, czy jest możliwe uzyskanie większego kredytu (potrzebna jest kwota 450 000 zł) z myślą o sprzedaży (rodzaj inwestycji) części domu, aby w niedługim czasie spłacić sporą część tego kredytu. W ten sposób, nie musielibyśmy się zadłużać na 30 lat na kwotę 350 tys. tylko po sprzedaży połowy domu szacowane zadłużenie wyniosłoby ok 250 tys zł, a jednak mielibyśmy swój własny dom 100 tys. taniej niż budowa domu jednorodzinnego (zresztą za 350 tys. ciężko jest mówić o wybudowaniu domu i kupieni działki). Proszę o poradę jak rozwiązać ten problem, czy korzystniejszą opcją jest znalezienie inwestora już przed budową i wspólnie zrealizować całe przedsięwzięcie? Jak wtedy wyglądałaby procedura brania kredytu na współwłasność (2 kredyty?, jeden wspólny?).

zobacz odpowiedź eksperta

Rezygnacja z kredytu - przejęcie kredytu przez współmałżonka

Magdalena

Jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego wzięliśmy z ówczesnym narzeczonym kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Byłam współkredytobiorcą, choć moja forma wynagrodzenia (stałe stypendium) została przez bank przyjęta z wielkimi oporami. Obecnie jestem z mężem po rozwodzie, on na stałe zamieszkał w mieszkaniu, spłaca też samodzielnie kredyt, choć nie posiada już stałego udokumentowanego dochodu, a jedynie dobrze płatną pracę na czarno. Ze względu na trudną sytuację, w jakiej się obecnie znalazłam, bardzo mi zależy na ewentualnym wypisaniu się z tego kredytu. Jakie kroki powinnam podjąć, czy jest możliwe zwolnienie mnie z zadłużenia w sytuacji, gdy były mąż nie może udokumentować żadnych dochodów poza regularnymi spłatami rat kredytowych?

zobacz odpowiedź eksperta

Eksmisja małżonka - problem ze spłatą kredytu

Jadwiga

Mam kredyt hipoteczny na nieruchomość, w której mieszkam (jestem po rozwodzie, kredyt był z mężem). Bank zgodził się na ugodę - co miesiąc wpłacam sumę, niestety są także wpisy na hipotece z kredytów, które podpisałam mężowi (nie mieliśmy intercyzy). Mąż nic nie spłaca, alimenty mam nawet z Funduszu, a teraz bank, który właśnie udzielił mi kredytu hipotecznego nie chce podpisać ze mną kolejnej ugody, argumentując wpisami innych wierzycieli i złożył wniosek o egzekucję z nieruchomości. Nie wiem co mam robić, były mąż ma wszystko gdzieś , nie martwi się o mnie i dzieci, że pójdziemy na bruk, a banki chcą swoje, bo ja wszystko co mi podsunął to podpisywałam, brał kredyty na firmę i musiałam podpisywać. Czy jest jakaś pozytywna alternatywa dla mojej sytuacji? Czy tylko czekać na licytację domu?

zobacz odpowiedź eksperta

Zadaj pytanie ekspertowi

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.