Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Powrót do strony Kredyty

Opisz swoją historię

Jak to działa?

Chcemy zbudować dom, a pracujemy w Anglii

Dominika

Wraz z mężem i dzieckiem mieszkamy w Anglii. Pracuje tylko mąż, ja zajmuje się dzieckiem. Staramy się o kredyt na dom w wysokości 60 tys. zł. Szanse istnieją tylko wtedy, gdy mąż weźmie kredyt wyłącznie na siebie. Chcemy, aby nieruchomość była wspólna. Co zrobić w takiej sytuacji?. Czy jako żona będę miała prawa do tego domu?. Czy w przypadku śmierci męża dom przejdzie na bank? Czy istnieje możliwość wpisania mnie w akcie notarialnym, jako współwłaściciela domu pomimo tego, że kredyt nie jest na mnie? Jeżeli nie, to, co powinnam zrobić, aby się zabezpieczyć w razie śmierci, rozwodu, itp.?

zobacz odpowiedź eksperta

Pytanie do eksperta o kredyty

Krzysztof

Witam, mam zajęcie komornicze na wynagrodzeniu i zablokowane konto bankowe. Czy komornik może tak zrobić? Zostałem bez środków do życia.

zobacz odpowiedź eksperta

Pytanie do eksperta o kredyty

Bratek

Witam. Mam pytanie w sprawie kredytu hipotecznego na budowę domu. Jestem właścicielką działki budowlanej (tylko ja), wspólnie z moim narzeczonym planujemy budowę domu na tej działce. Do czasu ślubu (jakiś rok czasu) chcemy pozałatwiać sprawy formalnościowe związane z budową domu, po czym własnymi wspólnymi środkami chcemy zacząć budowę. Niestety nie mogę wpisać narzeczonego we wniosku o pozwolenie na budowę, ponieważ nie ma on prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Po ślubie, kiedy będzie rozpoczęta budowa zamierzamy wspólnie wystąpić o kredyt hipoteczny na dokończenie reszty budowy. Proszę o informacje, czy bank nie będzie robił problemu przy kredycie jeśli właścicielem działki będę ja i jeśli w decyzji o pozwolenie na budowę też inwestorem będę ja? Podkreślam, że chcemy wziąć wspólnie kredyt na resztę budowy. Rozeznawałam sprawę wciągnięcia narzeczonego przed ślubem do włąsności ale to wiąże się z opłatą darowizny 20%, więc nie wchodzi w grę. Rozszerzenie wspólności majątkowej po ślubie - rozważam, ale jeśli wystąpię przed ślubem o pozwolenie i zaczniemy budowę to bank nie będzie robił problemu??

zobacz odpowiedź eksperta

Po śmierci konkubenta zostały długi

Anna

Błagam o pomoc! W roku 2008/sierpień wzięłam kredyt (we frankach szwajc.) na nieruchomość z narzeczonym. On wrócił z Anglii, nie mógł tu się odnaleźć, nie miał pracy, w sierpniu 2009 r. popełnił samobójstwo. Jego matka zrzekła się spadku za siebie (przeszedł on na jej syna - z innego ojca niż mój nieżyjący ówczesny partner - obecnie chłopak ma 13 lat). Nie zrzekła się również za niepełnosprawną córkę, nad która sprawuje opiekę (dziewczynka ma downa i ma 20 lat). Zrobiła to po złości, nie płaci oczywiście, ale w KW widnieje wpis, że sprawy są nieuregulowane. Chciałam wyprostować sytuacje, z banku wzięłam dokument mówiący o tym, że są mi już dłużni sporą kwotę pieniędzy (jako współwłaściciele, którzy rat nie płacą), żeby cały i kredyt i nieruchomość była formalnie tylko na mnie (w międzyczasie wyszłam za maż, urodziłam córkę... ). Nagle okazało się, że musiałabym ich wpisać do KW za co sąd wymaga opłaty 4500 zł (!!! nieruchomość warta jest ok 180.000, ale jest na niej kredyt i to w CHF). Pomocy ! Co mam zrobić ?! Proszę o odpowiedź !!!

zobacz odpowiedź eksperta

Mieszkanie od taty, a nasz rozwód

Kaja

Kilka lat temu tata zaciągnął kredyt na mieszkanie, którego ja i mąż jesteśmy prawnymi właścicielami. Cały kredyt spłacił tata co jest w stanie udokumentować. Chcemy się rozwieść - czy tata ma prawo zażądać ode mnie i od męża spłaty tego kredytu?

zobacz odpowiedź eksperta

Zadaj pytanie ekspertowi

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.