Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Pytanie do eksperta o Kredyty

Żaneta

Chciałabym starać się z mężem o kredyt na budowę domu, ale niestety mamy zadłużenie w innym banku na kwotę 64 tys. zł, rata wynosi około 1600 zł, czas spłaty to jeszcze 4 lata i 7 miesięcy. Dochód na rękę wynosi 3500 zł. Chcielibyśmy spłacić ten kredyt z kredytu, który byśmy otrzymali. Mieszkamy z teściową i nasze wydatki na życie są bardzo małe, nie posiadamy dzieci. Jaka jest szansa aby otrzymać kredyt na budowę? Posiadamy swoją działkę.

Odpowiedź eksperta:

W określaniu maksymalnej kwoty, jaką bank pożyczy na mieszkanie, czy dom pomocny jest wskaźnik LTV (skrót z ang. loan to value). Oznacza on stosunek pomiędzy wysokością kredytu, a wartością jego zabezpieczenia, czyli nieruchomości. Wskaźnik LTV na poziomie 100% oznacza, że bank sfinansuje w całości daną nieruchomość. Niektóre banki oferowały do niedawna kredyty nawet w wysokości 110% wartości nieruchomości.

Komisja Nadzoru Finansowego jednak zaostrzyła w tzw. Rekomendacji S zasady przyznawania kredytów hipotecznych. Zgodnie z wytycznymi Komisji, od stycznia 2014 r. niezbędny jest wkład własny przy zakupie nieruchomości na kredyt, który wynosi obecnie 5 proc. Oznacza to, że starając się o kredyt w kwocie 200 tys. zł powinniśmy dysponować wkładem własnym w wysokości 10 tys. zł.

Nie mniej istotny jest drugi warunek, którego spełnienie jest niezbędne do uzyskania kredytu, czyli zdolność kredytowa. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej klienta bank ma obowiązek przyjąć maksymalnie 30-letni okres spłaty kredytu. Nie ma przy tym żadnego znaczenia to, czy dany bank jest skłonny pożyczyć kredytobiorcy pieniądze na przykład na 25, czy 40 lat.

W tej sytuacji trudno będzie o pozytywną decyzję banku dotyczącą udzielenia kredytu, biorąc dodatkowo pod uwagę spłacany wciąż kredyt z ratą miesięczną 1600 zł i poziom dochodów Pani rodziny.

Powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.