Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Pytanie do eksperta o Kredyty

Tomasz

W 2005 roku podżyrowałem koledze kredyt w wysokości 8 tys. zł. Oczywiście kolega nie spłacił i sprawa trafiła do działu windykacji. Musiałem wszystko spłacić. Wiem, że jestem w BIK, gdzie jest napisane, że kredyt spłacony. Chcę wziąć z żoną kredyt hipoteczny i moje pytanie brzmi - jak w tej sytuacji zachowują się banki? Czy przymykają oko na to, że byłem tylko żyrantem, ale jest spłacone? Czy traktują to bardzo rygorystycznie?

Odpowiedź eksperta:

Jeśli decydujemy się poręczyć komuś kredyt, zgadzamy się i zarazem zobowiązujemy niejako spłacić zobowiązanie, w sytuacji, kiedy główny kredytobiorca tego nie zrobi. Taka też sytuacja miała miejsce u Pana. Z racji tego, że kolega nie spłacał zobowiązania wierzyciel zwrócił się do Pana z żądaniem spłaty. Należy jednak podkreślić, że jeżeli poręczyciel jest zmuszony spłacać dług za kredytobiorcę, to po wypełnieniu takiego zobowiązania ma prawo żądać od kredytobiorcy zwrotu zapłaconej przez siebie kwoty. Jeżeli dłużnik nie będzie chciał dobrowolnie zwrócić pieniędzy, to można wystąpić do sądu z roszczeniem regresowym oraz skorzystać z pomocy komornika. Należy jednak pamiętać, że takie roszczenie w stosunku do kredytobiorcy ulegnie przedawnieniu po 3 latach od wymagalności spłaty każdej raty, a w przypadku prawomocnego nakazu zapłaty wydanego przez sąd roszczenie ulegnie przedawnieniu po 10 latach.

W świetle przepisów zarówno kredytobiorca, jak i poręczyciel są traktowani, jako wspólnie odpowiedzialni za zobowiązanie, dlatego do Biura Informacji Kredytowej trafiają dane ich obu. Jeśli nawet kredyt jest spłacany rzetelnie i bez opóźnień, to dla poręczyciela sam fakt istnienia zobowiązani wpływa na jego zdolność kredytową, która może znacząco spaść. Z chwilą spłaty całego zobowiązania zostało to odnotowane w BIK-u, ale informacje dotyczące tego kredytu będą widoczne dla innych banków przez pięć lat od chwili spłaty ze względu na fakt, że było on spłacany nieterminowo. Zanim, więc zdecyduje się Pan zaciągnąć jakieś zobowiązanie najlepiej jest samemu sprawdzić w BIK-u jak wygląda Pana historia kredytowa i ocena punktowa, która jest miedzy innymi jednym z czynników, jakie wpływają na decyzje banku o przyznaniu kredytu. Jeżeli w tej chwili ta historia kredytowa nie jest zbyt dobra, a ocena punktowa dość niska, warto najpierw to poprawić zanim udamy się do banku, gdzie nasz wniosek kredytowy może zostać odrzucony.

 W chwili obecnej BIK oferuje wiele różnych produktów, z których konsumenci mogą skorzystać, między innymi produkt zwany Profil Kredytowy Plus, który zawiera takie same informacje, jakie otrzymują banki. Poza informacjami z BIK-u banki mają też własne modele scoringowe, a przy udzielaniu kredytów biorą pod uwagę również inne informacje takie, jak dotychczasowa współpraca z klientem oraz dochody i wydatki klienta. Poza tym, jeśli chce Pan wziąć kredyt wspólnie z żoną, to także należałoby spojrzeć na to, jaka jest jej historia kredytowa i zdolność kredytowa. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jak podejdzie bank do faktu, że był Pan poręczycielem, kredytu, który był spłacany nie terminowo. Może się okazać, że wspólnie z żoną mają Państwo zdolność kredytową, a i historia kredytowa jest na tyle dobra, że bank udzieli Państwu kredytu. Może jednak się też tak zdarzyć, że będą musieli się Państwo wstrzymać się z wzięciem kredytu hipotecznego do czasu, aż Wasza historia kredytowa będzie lepsza, a ocena punktowa wyższa. Należy również zwrócić uwagę, że ciężko definitywnie stwierdzić, jaka będzie ostateczna decyzja banku w Państwa sprawie. Każdy bank posiada wewnętrze regulacje i preferencje w sprawie udzielania kredytów. Może zdarzyć się, że w jednej instytucji finansowej będą Państwo spełniać warunki do uzyskania kredytu, natomiast w innej już nie.

Powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.