Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Jak przejać mieszkanie z kredytem po zmarłym rodzicu?

Marek

Niedawno zmarł mój ojciec, wspólnie z moją mamą posiadał mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym. Tata nie pozostawił testamentu. Moja mama chciałaby zrzeknąć się swojej części, brat również na moją rzecz. Moje pytanie dotyczy spłaty kredytu. Czy jest on kontynuacją, tzn. spłacam dalej to co zostało? Czy może jest on naliczany na nowo (ewentualne dodatkowe koszty kredytu, czy jest możliwa zmiana rat- wydłużenie czasu, aby obniżyć ratę)? Chciałbym przyjąć to mieszkanie, ale zupełnie nie wiem jak to rozwiązać. W skrócie, chcemy to przeprowadzić w ten sposób: mama przepisuje mi swoją połowę, która jej przysługuje, a drugiej części po zmarłym tacie wraz z bratem zrzekają się na moją korzyść tak, aby mieszkanie było całe moje.


Odpowiedź eksperta:

W sytuacji, gdy umiera jeden ze współkredytobiorców, umowa nie zostaje uznana za wygasłą. Zmarły kredytobiorca zostaje wykreślony z umowy, a spadkobiercy, którzy przyjęli spadek wprost, lub z dobrodziejstwem inwentarza mogą wejść w rolę nowych kredytobiorców.  Zanim jednak to nastąpi, bank dokona przeliczenia zdolności kredytowej osób, na których będzie ciążył obowiązek spłaty długu. Jeżeli zmarły kredytobiorca był objęty ubezpieczeniem na życie, to Towarzystwo Ubezpieczeniowe będzie zobowiązane do spłaty części, lub całości długu. Wszystko zależy jednak od rodzaju polisy.

                                                         

Jeżeli zmarły współkredytobiorca nie był ubezpieczony, wówczas spadkobiercy mogą przejąć dług i kontynuować spłatę kredytu na niezmienionych warunkach, lub wnioskować o restrukturyzację zadłużenia np. poprzez zmianę rodzaju rat, wydłużenie okresu kredytowania. Decyzja banku będzie uwarunkowana m.in. zdolnością kredytową osób przejmujących na siebie cały ciężar zobowiązania. Każdy taki przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych porad oferowanych przez Ośrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego. Lista biur ODFiK znajduje się na stronie www.skef.pl w zakładce Pogotowie dla zadłużonych.

Powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.