Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Pytanie do eksperta o Kredyty

Ilona

Chciałabym zaciągnąć pożyczkę na spłatę chwilówek. Niestety nie mam zdolności kredytowej - zakład pracy jest w likwidacji. Czy jest szansa?

Odpowiedź eksperta:

Instytucje finansowe decyzję o udzieleniu pożyczki, czy kredytu podejmują po analizie kilku czynników i na ich podstawie oceniają zdolność kredytową klienta.  Po pierwsze kierują się własnymi wewnętrznymi modelami punktowymi. Po drugie patrzą na dotychczasową współpracę z klientem, jeśli takowa miała miejsce. Po trzecie analizują bazy danych m.in. z BIK-u, informujące o dotychczasowej współpracy klienta z innymi instytucjami. Czwartym i najważniejszym czynnikiem, który wpływa na decyzję banku, lub SKOK -u o udzieleniu pożyczki są zaświadczenia o udokumentowanym dochodzie klienta. W sytuacji, kiedy dochody klienta są niewielkie, lub jego zobowiązania znacznie przewyższają dochody mówimy o tym, że klient nie ma zdolności kredytowej i bank odmówi takiej osobie udzielenia pożyczki. Także w sytuacji, kiedy z analizy baz danych, czyli m.in. BIK-u wynika, że dana osoba wnioskująca o pożyczkę ma negatywną historię kredytową, lub w ogóle jej nie ma - bank nie udzieli jej pożyczki, bo będzie to dla instytucji finansowej zbyt duże ryzyko, że dana osoba nie będzie w stanie zwrócić pożyczonej kwoty, lub po prostu będzie unikała spłat.

Podsumowując, zaciągnięcie pożyczki w innej instytucji, z przeznaczeniem na spłatę już istniejących zobowiązań jest możliwe, ale tylko wtedy, gdy posiadamy zdolność kredytową. Jeśli nie posiadamy stałego źródła dochodu, lub jak w Pani sytuacji jest zagrożenie utraty pracy to praktycznie jest niemożliwe zawarcie nowej umowy kredytowej, czy pożyczkowej.

W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych porad finansowo-prawnych w Ośrodkach Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego. Listę teleadresową biur ODFiK można znaleźć na stronie www.skef.pl w zakładce Pogotowie dla zadłużonych.

Powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.