Witam serdecznie, mój narzeczony odziedziczył dom, który został zbudowany po II WŚ, który wymaga generalnego remontu. Chcemy wziąć kredyt hipoteczny na jego remont- 150 000 zł. Ja mam umowę o pracę, narzeczony jest rolnikiem, zarejestrowanym w KRUS-ie. Niestety całe gospodarstwo, w którym pracuje jest zapisane na jego ojca - on formalnie nie ma nic, nawet umowy. Regularnie opłaca składki w KRUS, dostaje wynagrodzenie od ojca. Czy jest jakakolwiek szansa na uzyskanie kredytu? Banki nie chcą udzielić zdolności, ponieważ narzeczony oficjalnie nie może udokumentować przychodów. Co robić?
Odpowiedź eksperta:
W odpowiedzi na Pani pytanie - istnieją trzy możliwe rozwiązania.
Pierwszym z nich jest wspólne zaciągnięcie kredytu przez Panią i Pani przyszłego teścia. Jeżeli Pani teść posiada odpowiedni wiek oraz udokumentowane dochody Bank będzie bardziej skłonny udzielić kredytu dwóm osobom o odpowiedniej zdolności kredytowej.
Innym sposobem jest próba porozmawiania z teściem o możliwości zawarcia umowy o pracę pomiędzy Pani narzeczonym, a jego ojcem. Brak udokumentowanych dochodów stanowi przeszkodę do uzyskania kredytu przez Pani narzeczonego, umowa o pracę - w szczególności na czas nieokreślony - diametralnie zmieni jego sytuację.
Trzecim sposobem (odradzanym) jest zaciągnięcie kredytu jedynie przez Panią - jeśli posiada Pani wystarczającą zdolność kredytową. Jednak dla zabezpieczenia swoich interesów warto sporządzić dodatkową umowę np. pożyczki (najlepiej w formie notarialnej) pomiędzy Panią, a narzeczonym na kwotę 150 000 zł dla zabezpieczenia Pani interesów.