Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Kredyt hipoteczny z teściową i rozwód

Kuba

Wziąłem kredyt hipoteczny łącznie z żoną i teściową na okres 7 lat. umowa między nami była taka, że my z żoną spłacamy 2/3, a teściowa 1/3. Po 3 latach spłacania teściowa w ramach tego kredytu dobrała pewną kwotę (około 20 tys.), co wydłużyło czas kredytu o kilka lat. Ustaliliśmy między sobą, że my z żoną będziemy spłacać tylko naszą część przez okres określony w pierwotnej umowie, a potem teściowa sama spłaci resztę. Obecnie planuję rozwód z żoną i chciałbym jakoś prawnie zabezpieczyć się przed zmianą naszych ustaleń ze strony żony i teściowej. Jak to można załatwić, czy wystarczy umowa np. notarialna?

Odpowiedź eksperta:

Co do Państwa ustaleń dotyczących wspólnego spłacania kredytu hipotecznego, dobrze będzie określić je umową sporządzoną u notariusza, która powinna najlepiej zabezpieczyć interesy współkredytobiorców. Szczegóły takiej umowy należałoby omówić z notariuszem, który jest najbardziej kompetentny w powyższej sprawie.

Warto podkreślić, że dla instytucji udzielającej kredytu w dalszym ciągu jesteście Państwo solidarnie zobowiązani do spłaty kredytu, czyli każdy z kredytobiorców w razie braku spłaty może zostać wezwany do spłaty zaległych rat, bądź całej kwoty kredytu. Umowa notarialna powinna, w przypadku uchylania się od spłaty przez któregoś z kredytobiorców, umożliwić odzyskanie należności pieniężnych od niewywiązujących się z umowy. Najszybszą metodą jest poddanie się egzekucji w akcie notarialnym z tytułu art. 777 KPC.

W razie dodatkowych pytań, poradę na interesujący Pana temat można uzyskać bezpłatnie w Ośrodkach Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego prowadzonych przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej. ODFiK udzielają porad drogą mailową, telefonicznie, bezpośrednio, lub korespondencyjnie. Lista biur ODFiK znajduje się na stronie www.skef.pl w zakładce Pogotowie dla zadłużonych.

Powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.