Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Kredyt bez zdolności kredytowej

Paulina

Chciałabym wziąć pierwszy w swoim życiu kredyt, ale nie mam zdolności kredytowej. Nie ma też kto być współkredytobiorcą. Co zrobić, aby jednak dostać kredyt? Bardzo proszę o radę :)


Odpowiedź eksperta:

Zgodnie z art. 70 pkt. 1 ustawy Prawo Bankowe (Ustawa z dn. 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe) oraz art. 9 Ustawy o kredycie konsumenckim (Ustawa z dn. 12 maja 2011 r.) bank, lub SKOK przed zawarciem umowy kredytowej sprawdza zdolność kredytową kredytobiorcy, która jest warunkiem uzyskania kredytu. Zgodnie z ustawową definicją, zdolność kredytową rozumie się, jako zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Aby instytucja finansowa mogła dokonać oceny tej zdolności, kredytobiorca musi przedłożyć stosowne dokumenty i informacje stanowiące podstawę oceny.

Według wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego rekomendacji T, instytucje powinny zachować obiektywizm w zakresie parametrów przyjmowanych do oceny zdolności kredytowej. Jednak, jak pokazuje praktyka, parametry przyjmowane przez banki i SKOK-i do oceny zdolności kredytowej mogą się między sobą różnić. Każdy kredytodawca ma własne procedury kredytowe uwzględniające różne kryteria. Dlatego w jednej instytucji można wykazać się zdolnością do spłaty zobowiązania, a w innej nie.

Jeśli pani Paulinie zależy na otrzymaniu kredytu, może ona udać się do różnych instytucji finansowych, aby dowiedzieć się, czy gdziekolwiek jest w stanie wykazać się zdolnością kredytową. Warto jeszcze rozważyć zaciągnięcie mniejszej kwoty pożyczki, lub zawarcie umowy o kartę kredytową, która być może będzie wiązała się z innymi kryteriami oceny kredytobiorcy.

Nawet jeśli okaże się, że któryś bank, lub SKOK jest w stanie zaproponować kredyt po spełnieniu wszystkich warunków, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście stać panią na spłatę raty. Skoro instytucje finansowe nie są chętne do udzielenia kredytu, może to oznaczać, że obiektywnie rzecz biorąc nie jest pani w stanie wywiązać się z regulowania rat. Należy pamiętać, że badanie zdolności kredytowej ma służyć dobru kredytobiorcy i przeciwdziałać jego nadmiernemu zadłużeniu.

Powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.