Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Jak poprawić swoją historię w BIK

Ania

Zostałam wpisana na listę dłużników w BIK (opóźnienie w spłacie ok. 100 dni) . Wszystkie należności są aktualnie stopniowo spłacane. Aktualnie potrzebuję kredytu na ok. 150 tys. przy wysokich zarobkach, więc mam zdolność kredytową. Prowadzę własną działalność. Proszę o radę czy w tej sytuacji mam szansę na kredyt. Jakie kroki mogę podjąć, by zwiększyć szansę na jego otrzymanie? Czy wystarczyłoby spłacenie wszystkich wcześniejszych należności i nie będę już widniała w rejestrze jako dłużnik ?

Odpowiedź eksperta:

Na początku należy wyjaśnić, że BIK nie jest listą dłużników. Biuro Informacji Kredytowej jest rejestrem kredytowym, gdzie blisko 90% informacji to dane pozytywne dla klientów, potwierdzające ich rzetelność oraz terminowość w spłacie. Dane do BIK przekazywane są przez banki i SKOK-i. Po raz pierwszy, kiedy klient zgłasza się do instytucji finansowej, czyli w momencie złożenia do BIK zapytania w celu oceny ryzyka kredytowego osoby wnioskującej o kredyt. Po raz drugi, kiedy kredytobiorca podpisuje umowę kredytową, banki i SKOK-i przekazują informację o tym, że dana osoba posiada jakieś zobowiązania finansowe, a następnie wtedy kiedy dokonują aktualizacji informacji nt. bieżącego zobowiązania.

Warto podkreślić, że dane są przekazywane do BIK-u przynajmniej raz w miesiącu, aż do jego wygaśnięcia. Jeśli kredyt jest spłacany należycie (terminowo) to takie dane są przetwarzane w BIK tylko do momentu jego wygaśnięcia, chyba że kredytobiorca wyraził zgodę aby dane dotyczące jego zobowiązania były przetwarzane przez dłuższy okres.  Inaczej jest w sytuacji kiedy klient ma opóźnienia w spłacie, wtedy BIK może przetwarzać informacje dotyczące takiego zobowiązania bez zgody kredytobiorcy przez 5 lat po jego wygaśnięciu (ale tylko wtedy kiedy opóźnienie w spłacie jest powyżej 60 dni i upłynęło co najmniej 30 dni od momentu poinformowania klienta przez bank o zamiarze przetwarzania danych bez jego zgody). Należy jednak podkreślić, że samo figurowanie w BIK, nie może mieć negatywnego wpływu na decyzję kredytową banku czy SKOK. W ocenie klientów Banki i SKOK posługują się własnymi kryteriami i systemami ocen. Zaległość odnotowana w BIK nie musi wcale stanowić przeszkody w udzieleniu następnego kredytu. Instytucje finansowe oceniają klienta na podstawie kilku kryteriów:

  • dokumentów klienta, czyli jego dochodów i wydatków,
  • swoich wewnętrznych modeli scoringowych/punktowych,
  • swoich własnych baz danych, w tym także dotychczasowej historii współpracy z klientem,
  • zewnętrznych baz danych, czyli informacji o współpracy klienta z innymi uczestnikami rynku m.in. na postawie informacji z BIK-u.
Na pytanie czy posiada Pani szanse na uzyskanie kredytu może odpowiedzieć tylko instytucja finansowa, w chwili zapoznania się z Pani sytuacją finansową. Uregulowanie wszystkich zaległości może w pewnym stopniu poprawić Pani ocenę punktową (scoring), a tym samym zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu. Ponadto, istotna będzie informacja dlaczego pojawiły się opóźnienia w spłacie w przypadku poprzednich zobowiązań, co było ich przyczyną i jak dawno miało to miejsce.

Powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.