Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Dom za mieszkanie i kredyt

Michał

Mam obecnie mieszkanie z kredytem, mały kredyt 30 tys. - tyle zostało do spłacenia, ale ostatnio na rynku nieruchomości w moim mieście pokazało się ogłoszenie, które przykuło moją uwagę, dom za około 260 tys. do remontu. Na remont trzeba min. 50-60 tys.. Czy jest możliwość jakiegoś kredytu konsolidacyjnego? Jak rozliczyć remont?

Odpowiedź eksperta:

W tej konkretnej sprawie wydaje się, że najprostszym rozwiązaniem będzie zakup domu,  którego oferta „przykuła” Pana uwagę, na kredyt uzyskany z instytucji finansowej, gdzie spłaca Pan dotychczasowy. Na rynku kredytowym wśród ofert dostępne są kredyty na zakup domu/ mieszkania na rynku wtórnym z możliwością skredytowania remontu nabywanego lokalu.

Niestety w pytaniu zabrakło kilku  istotnych informacji dotyczących parametrów finansowych Pana sytuacji finansowej i dlatego porada może nie być dla Pana w pełni zadowalająca.

Po pierwsze: bardzo istotna jest historia kredytowa dotycząca spłacanego obecnie kredytu. Po drugie: jaka jest wartość rynkowa mieszkania, w którym Pan obecnie mieszka i kończy spłacać kredyt. Po trzecie: kluczowa jest Pana aktualna zdolność kredytowa  wystarczająca do zaciągnięcia nowego zobowiązania. Po czwarte: jakimi środki własnymi Pan dysponuje.

Należy podkreślić w tym miejscu, że zgodnie z Rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego do końca tego roku banki obliczają naszą zdolność kredytową dla maksymalnie 25-letniego okresu kredytowania. Zmieni się to od nowego roku.  Od 1 stycznia 2014 r. kredytobiorcy będą musieli posiadać 5-proc. wkład własny, od 2015 r. 10 proc., od 2016 r. – 15 proc.. Zmianie ulegnie jednak sposób liczenia zdolności kredytowej – banki będą ją obliczać dla maksymalnie 30-letniego okresu spłaty. Okres spłaty będzie mógł wynosić najwyżej 35 lat.

Możliwość zamiany, o której mowa w ofercie byłaby prosta w sytuacji, gdyby mieszkanie było całkowicie spłacone, w przeciwnym razie o sprzedaży takiego mieszkania, czy zamianie decyduje bank.  Zakładając, że posiada Pan dobrą historię kredytową oraz zdolność kredytową do zaciągnięcia kredytu hipotecznego należy udać się do banku, w którym spłacamy kredyt hipoteczny i zapytać o ofertę.

Powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.