Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Chłopak naciagnął mnie na kredyt

Ania

Mój chłopak (mieszkający za granicą) poprosił mnie o wzięcie kredytu gotówkowego, ponieważ miał problemy. Łącznie wzięłam mu 20 tys. kredytu, otrzymałam od niego wpłatę tylko na jedną ratę. Od tej pory nie wpłacił mi ani złotówki, czekałam 1,5 miesiąca. Swoje środki finansowe na spłatę rat wyczerpałam i zostałam bez grosza spłacając kredyt, który mu wzięłam. Informowałam go, żeby spłacił raty i oddał mi pieniądze, które jest mi winny. Niestety z jego strony brak odzewu. Co w tym przypadku mogę zrobić? Czy zgłaszając sprawę na policję mam duże szanse na to, że odda mi pieniądze?

Odpowiedź eksperta:

W sytuacji gdy nie ma możliwości polubownego rozstrzygnięcia sporów, najlepszym rozwiązaniem jest złożenie sprawy do sądu. Jeżeli przed przelaniem środków pieniężnych doszło do zawarcia umowy, w której partner zobowiązał się do spłaty zobowiązania, wówczas istnieją duże szanse na odzyskanie pieniędzy. Jeżeli umowa nie została sporządzona na piśmie, jednym z dowodów potwierdzający fakt użyczenia środków pieniężnych, może stanowić przelew bankowy, ale pod warunkiem, że w tytule tego przelewu będzie widniała informacja na jaki cel zostały te środki pieniężne przelane, np. pożyczka.

           Niestety często tak bywa, że partnerzy umawiają się ustnie co do spłaty pożyczki, a środki przekazują bezpośrednio do ręki. W takim przypadku ciężko jest udowodnić przed sądem, czy doszło do zaciągnięcia kredytu dla innej osoby. 

           Warto również podkreślić, że dla instytucji finansowej (np. banku, SKOK-u) osobą zobowiązaną do całkowitej spłaty kredytu będzie osoba, która zawarła umowę kredytową na swoje nazwisko, a nie partner (chyba, że poręczył kredyt).

           Powyższa sprawa wymaga głębszej analizy, dlatego zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych porad oferowanych przez Ośrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego. Lista biur ODFiK znajduje się na stronie www.skef.pl w zakładce Pogotowie dla zadłużonych.

Powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.