Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Pytanie do eksperta o Kredyty

Bratek

Witam. Mam pytanie w sprawie kredytu hipotecznego na budowę domu. Jestem właścicielką działki budowlanej (tylko ja), wspólnie z moim narzeczonym planujemy budowę domu na tej działce. Do czasu ślubu (jakiś rok czasu) chcemy pozałatwiać sprawy formalnościowe związane z budową domu, po czym własnymi wspólnymi środkami chcemy zacząć budowę. Niestety nie mogę wpisać narzeczonego we wniosku o pozwolenie na budowę, ponieważ nie ma on prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Po ślubie, kiedy będzie rozpoczęta budowa zamierzamy wspólnie wystąpić o kredyt hipoteczny na dokończenie reszty budowy. Proszę o informacje, czy bank nie będzie robił problemu przy kredycie jeśli właścicielem działki będę ja i jeśli w decyzji o pozwolenie na budowę też inwestorem będę ja? Podkreślam, że chcemy wziąć wspólnie kredyt na resztę budowy. Rozeznawałam sprawę wciągnięcia narzeczonego przed ślubem do włąsności ale to wiąże się z opłatą darowizny 20%, więc nie wchodzi w grę. Rozszerzenie wspólności majątkowej po ślubie - rozważam, ale jeśli wystąpię przed ślubem o pozwolenie i zaczniemy budowę to bank nie będzie robił problemu??

Odpowiedź eksperta:

Do majątku osobistego wchodzą rzeczy nabyte przez małżonków przed ślubem, a więc w Pani przypadku jest to działka budowlana. Jak najbardziej możecie Państwo po ślubie, na podstawie umowy majątkowej zwanej intercyzą, rozszerzyć wspólność ustawową poprzez zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Dzięki temu Pani narzeczony stanie się współwłaścicielem działki wraz z rozpoczętą na niej budową i będą przysługiwały mu wszelkie prawa związane z nieruchomością.

Bank nie powinien mieć nic przeciwko takiemu rozwiązaniu, jakie Państwa interesuje – czyli rozpoczęciu budowy przed ślubem z wydanym pozwoleniem na budowę na rzecz Pani. Podczas ubiegania się o kredyt trzeba będzie w banku przedstawić akt własności działki wraz z aktem notarialnym, który rozszerza wspólność ustawową. Poza tym, nawet bez umowy majątkowej, Pani przyszły mąż może zostać współkredytobiorcą. Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego nie jest wymagane, aby współkredytobiorca był właścicielem nieruchomości. Do kredytu mogą przystąpić inne osoby pod warunkiem posiadania zdolności kredytowej. Nawet możliwe jest udzielenie kredytu w sytuacji gdy kto inny jest właścicielem nieruchomości, a kto inny kredytobiorcą.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej porady oferowanej przez Ośrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego. Lista biur ODFiK znajduje się na stronie www.skef.pl w zakładce Pogotowie dla zadłużonych.

Powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.