Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Chcę szybciej spłacić kredyt

Danuta

Chcę spłacić kredyt hipoteczny po 4 latach. Przez te lata spłacałam tylko odsetki 2000 zł miesięcznie. Kredyt był na 20 lat, 180 000 zł. Chcę wiedzieć, czy te odsetki, lub część, wejdą w dług zaciągniętego kredytu.

Odpowiedź eksperta:

Spłata kredytu hipotecznego wcześniej niż zakłada to umowa kredytowa nie jest dla instytucji finansowej korzystna. Banki w ten sposób za sprzedany produkt otrzymają mniej pieniędzy z tytułu odsetek. W związku z tym, aby zrekompensować sobie tę stratę, instytucje finansowe pobierają prowizję od wcześniejszej spłaty kredytu. Zwykle prowizje te wynoszą 1-2 procent od wartości spłaty. Wobec tego należy zadać sobie pytanie -  czy jest to opłacalne, czy też nie?

Pierwszym krokiem przy podejmowaniu decyzji o wcześniejszej spłacie kredytu powinno być zatem dokładne przejrzenie umowy kredytowej w poszukiwaniu informacji o ewentualnych kosztach takiej operacji. Z reguły dotyczy to osób, które postanawiają spłacić swój kredyt w ciągu pierwszych 5 lat. Po tym czasie większość banków nie pobiera już opłat za wcześniejszą spłatę. W Pani wypadku prowizja za wcześniejszą spłatę dotyczyłaby kwoty 180 tys. zł, bowiem tyle wynosiłby kapitał kredytu do spłaty zakładając, że przez 4 lata, regularnie spłacała Pani jedynie odsetki od zaciągniętego kredytu, a kapitał pozostał niezmieniony.

Powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.