Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Pytanie do eksperta o Kredyty

Monika

Witam, mam takie pytanie. Kilka lat temu wzięłam pożyczkę hipoteczną pod zastaw działki, na rozpoczęcie budowy domu. W tej chwili zostało mi do spłaty 35 tyś. kapitału. Czy istnieje szansa kolejnego kredytu, lub pożyczki pod zastaw tej zadłużonej działki (z wybudowanym już domem), po to żeby spłacić dotychczasową pożyczkę (35 tyś.) i dobranie jeszcze dodatkowo 150 tyś na wykończenie domu?

Odpowiedź eksperta:

Wchodząca w życie, od 1 stycznia 2014 roku, nowa Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego wprowadza obowiązkowy wkład własny w kredytach hipotecznych. W tym roku będzie to 5 proc. wartości kredytu. Wysokość wkładu własnego będzie zależała też od dodatkowego zabezpieczenia kredytu. Nie będzie też można brać go na dłużej niż 25 lat. Są to istotne zmiany, na które należy zwrócić uwagę decydując się na nowy kredyt hipoteczny.

Decyzja instytucji finansowej, do której się Pani zwróci, zbada przede wszystkim Pani zdolność kredytową, od której tak naprawdę będzie zależała decyzja o przyznaniu nowego kredytu. Do tej pory zdolność kredytową liczono tak jakby był zaciągany na 25 lat. Zgodnie z nową rekomendacją ten okres wydłuży się o pięć lat, co powoduje poprawę zdolności kredytobiorców. W Pani sytuacji oznacza to, że zaciągając kredyt złotówkowy w wysokości, 200 tys. zł, trzeba mieć na koncie 10 tys. zł plus środki na opłaty związane z kredytem. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej ważny jest wskaźnik DtL. Wskaźnik ten, podobnie jak wskaźnik LtV (dotyczący wkładu własnego), jest jednym z najważniejszych elementów określających, na jakich warunkach może zostać zaciągnięty kredyt hipoteczny i określa maksymalną wysokość zobowiązań kredytobiorcy w stosunku do zarobków. Innymi słowy - jeżeli dochody kredytobiorcy nie przekraczają średniej krajowej, to może maksymalnie przeznaczyć na spłatę miesięcznych zobowiązań połowę swoich dochodów. Aby poprawić zdolność kredytową można łączyć dochody współmałżonków.

Ważną kwestią jest Pani historia kredytowa, którą banki lub SKOK-i sprawdzają w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Jeżeli wartość działki oraz domu w stanie surowym, według operatu szacunkowego, wynosi ok. 200 tys., to - przy spełnieniu wymienionych wyżej warunków - można starać się o nowy kredyt. Proponuję skorzystać z usług tej instytucji finansowej, w której spłaca Pani dotychczasowe zobowiązanie i której jest Pani znanym klientem.

Powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.