Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Życie na kredyt

ZYCIENAKREDYTCznF

Ponad połowa badanych Polaków twierdzi, że pieniędzy wystarcza im tylko na podstawowe potrzeby, nie stać ich jednak na większe wydatki. Wynik ten jest zatem potwierdzeniem powszechnie panującego przekonania o trudnościach finansowych Polaków i życiu "od pierwszego do pierwszego" - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Lindorff SA.

37 proc. Polaków bierze kredyt lub pożyczkę na bieżące pilne wydatki, często tylko po to aby przeżyć. Zaledwie co dziesiąty z rodaków zadłuża się na przyjemności – wakacje czy kosmetyki. Z kolei około 30 proc. przeznaczana pożyczone pieniądze na remont domu czy mieszkania lub zakup sprzętów elektronicznych i AGD.

Polacy uważają się za biedaków

Jak wynika z raportu, aż 56 proc. stwierdza, że pieniędzy wystarcza im tylko na podstawowe potrzeby i nie stać ich na większe wydatki. W jeszcze trudniejszej sytuacji znajduje się 15 proc. ankietowanych. Co piąty badany przyznaje, że musi odmawiać sobie wielu rzeczy, aby wystarczyło na codzienne wydatki, a 6 proc. stwierdza, że nie wystarcza pieniędzy nawet na najpilniejsze potrzeby. Na swoją sytuację materialną nie narzeka zaledwie 16 proc. respondentów - 15 proc. z nich deklaruje, że pieniędzy wystarcza im na wszystkie, nawet większe wydatki, natomiast 1 proc. określa swój status materialny jako zamożny. 8 proc. badanych nie potrafiło określić jednoznacznie swojej sytuacji materialnej.

Jak to wygląda w liczbach?

Aż 58 proc. badanych przyznało, że zarabia poniżej 3 tysięcy złotych netto, co piąty respondent w granicach 2001-3000 zł i tyle samo od 1501-2000 zł, natomiast aż 22 proc. poniżej 1500 zł. Co ciekawe, 7 proc. badanych pytanie o wysokość zarobków sprawiło trudność, a 14 proc. ankietowanych odmówiło odpowiedzi.

Porównując zarobki Polaków ze stanem ich sytuacji materialnej można stwierdzić, że najtrudniejsza sytuacja dotyczy ok. 22 proc. respondentów, zarabiających poniżej 1500 zł, zmuszonych do odmawiania sobie wielu rzeczy, aby wystarczyło pieniędzy na codzienne życie. W przypadku rodzin dochody w takiej wysokości mogą spowodować, że środków finansowych brakuje nawet na najpilniejsze potrzeby.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie, Kredyt bankowy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.