Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Zwrot opłaty przygotowawczej

SPLATAKREDYTUTSUEUOKIKCznF

W przypadku spłaty kredytu przed terminem, konsument ma prawo do zwrotu części pobranej opłaty przygotowawczej - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w orzeczeniu po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Sprawa dotyczyła spółki “Aasa Polska”, udzielającej kredytów konsumenckich. W przypadku ich spłaty przed terminem, rozliczając się z klientami, firma nie zwracała im proporcjonalnej części pobranej opłaty przygotowawczej. Pomimo, że TSUE wskazał na zasadność zwrotu.

"Zgodnie z przepisami w takiej sytuacji kredytodawcy muszą obniżyć wszystkie koszty pożyczki proporcjonalnie do okresu, o jaki została skrócona umowa. Jeśli je pobrali wcześniej - wówczas powinni je zwrócić konsumentom. Nie ma przy tym znaczenia, ani kiedy opłaty te zostały pobrane, ani czy były powiązane z długością trwania kredytu" – poinformowano w komunikacie UOKiK.

W swojej decyzji UOKiK stwierdził, że zatrzymywanie tych pieniędzy przez spółkę było bezprawne. Nakazał, by natychmiast przestała obciążać opłatą przygotowawczą w pełnej wysokości tych klientów, którzy przed czasem spłacili kredyt. Spółka musi to zrobić nawet, jeśli odwoła się do sądu. Ponadto, spółka ma zawiadomić o decyzji Urzędu wszystkich kredytobiorców, którzy po 16 maja 2016 r. przed terminem spłacili pożyczkę. W piśmie lub drogą elektroniczną musi ich poinformować, że mogą złożyć reklamację. Następnie, w ciągu 30 dni spółka powinna zwrócić klientom nadpłaconą część opłaty przygotowawczej.

"Z naszej strony nie ma zgody na łamanie prawa przez banki i inne instytucje udzielające kredytów konsumenckich. Po wyroku TSUE nie ma już żadnych wątpliwości, jak interpretować przepisy. Oczekujemy, że w przypadku wcześniejszej spłaty przedsiębiorcy będą proporcjonalnie obniżać wszystkie koszty kredytu i oddawać je kredytobiorcom. Liczymy na to, że zrobią to także w stosunku do umów z przeszłości. Będziemy monitorować rynek i karać za naruszanie praw konsumentów" - zagroził prezes UOKiK, Marek Niechciał.

UOKiK do września 2019 r. postawił zarzuty ponad 20 firmom z branży finansowej, które w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu nie rozliczają się z klientami. Ponadto wszczął osiem postępowań wyjaśniających i zapowiedział prowadzenie kolejnych. 11 września 2019 r. TSUE orzekł, że gdy wcześniej spłacimy pożyczkę, bank musi nam oddać wszystkie jej koszty proporcjonalnie obniżone. Zgodnie z wyrokiem kredytodawcy muszą się rozliczyć, m.in. z prowizji, opłaty przygotowawczej oraz ubezpieczenia. Wyrok TSUE rozstrzygnął wątpliwości zgłoszone przez Sąd Rejonowy Lublin-Wschód. Wyrok ten wskazuje sądom krajowym w całej Unii Europejskiej (UE), jak interpretować przepisy dotyczące konieczności zwrotu przez kredytodawcę części całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty i jak orzekać w przypadku roszczeń konsumentów.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Unia europejska, Kredyt bankowy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.