Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Zawieszenie spłat rat

ZAWIESZENIESPLATRATCznF

Zapewne większość osób kojarzy zawieszenie spłat rat kredytu wyłącznie z obszarem kredytów i pożyczek hipotecznych. Tak zwane wakacje kredytowe są jednak możliwe także w przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych. Jak przeprowadzić i ile kosztuje takie zawieszenie spłat?

Zasada analogii

Zawieszenie spłat rat kredytu staje się bardzo pomocne w przypadku konieczności pokrycia nieprzewidzianych wydatków, lub po prostu, gdy zauważamy, że spłata kredytów staje się zbyt uciążliwa i chcemy odrobinę podreperować zasobność domowego budżetu. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie banki oferują tego rodzaju możliwość.

By skorzystać z wakacji kredytowych należy przede wszystkim skontaktować się z bankiem i sprawdzić, w jakiej formie należy wnioskować o zawieszenie i na jaki czas spłata rat może zostać odroczona. Przekazanie samego wniosku nie powinno nastręczać problemów. Część instytucji posiada gotowe formularze, część z nich wymaga po prostu pisemnego uzasadnienia wakacji kredytowych, a jeszcze innym wystarczy wniosek przekazany pracownikowi i naniesiony do systemu banku. Co godne uwagi, część instytucji umożliwia skorzystanie z wakacji kredytowych dopiero po kilku miesiącach od momentu zaciągnięcia zobowiązania. Oczywiście bank nie zgodzi się na zawieszenie spłaty rat w przypadku, gdy dotychczasowe raty spłacane były nieregularnie, lub z opóźnieniem.

Ile to kosztuje?

Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że czasowe zawieszenie spłat raty kredytów z reguły nie jest darmowe. Za skorzystanie z wakacji kredytowych przyjdzie nam więc zapłacić od kilku do kilkudziesięciu złotych. Co ważne, część banków wymaga nie tylko opłacenia prowizji za udzielenie zawieszenia spłat, ale nalicza także opłatę za przygotowanie odpowiedniego aneksu do umowy kredytu, czy pożyczki. Koszt takiego aneksu dla zobowiązań gotówkowych nie powinien przekroczyć 50zł. Choć koszty wakacji kredytowych wydają się pozornie niewielkie, to są one mimo wszystko kolejnym wydatkiem powiązanym z obsługą kredytu, dlatego przed skorzystaniem z tej opcji zastanówmy się czy zawieszenie spłaty jest nam faktycznie niezbędne.

(Fot. sxc.hu)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.