Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Zalety konsolidacji

ZALETYKONSOLIDACJICznF

Konsolidacja zobowiązań, to doskonałe narzędzie dla osób, które wpadły w pętle kredytową, tj. zdają sobie sprawę, że spłata zaciągniętych kredytów i pożyczek zaczyna je powoli przerastać. Zastąpienie wcześniejszych zobowiązań jedną pożyczką może być w takiej sytuacji kołem ratunkowym, które pozwoli na zachowanie płynności finansowej.

Konsolidacja to specyficzna forma kredytowania, której założeniem jest spłata wcześniejszych zobowiązań kredytowych przy pomocy jednej, nowej, ale przede wszystkim korzystniejszej pożyczki. Co ważne, konsolidacji mogą podlegać właściwie wszystkie dotychczasowe zobowiązania finansowe, tj.: zadłużenie w karcie kredytowej, kredyt mieszkaniowy, samochodowy, czy gotówkowy, a także np. linia debetowa w rachunku osobistym.

Co do zasady rozróżniamy:

- Konsolidacja z hipoteką: Założeniem tej opcji jest ustanowienie wpisu hipotecznego na nieruchomości stanowiącej  zabezpieczenie kredytu. Ten rodzaj konsolidacji dedykowany jest przede wszystkim osobom, które chcą by spłata zobowiązania rozłożona została na dłuższy okres. Dla przykładu pożyczka hipoteczna oferowana w Kasie Stefczyka może zostać udzielona nawet na okres 25 lat.

- Konsolidacja bez hipoteki: Spłata wcześniejszych zobowiązań nową pożyczką nie musi jednak opierać się wyłącznie na hipotece, co jest doskonałą wiadomością dla osób nieposiadających własnej nieruchomości. Przykładem tego rodzaju produktu jest z kolei w przypadku Kasy Stefczyka tzw. Pożyczka konsolidacyjna, która może zostać zaciągnięta na okres do 10 lat i dotyczyć kwot sięgających nawet 160.000 zł.

Dlaczego warto?

Powodów dlaczego warto skorzystać z konsolidacji jest kilka. Najważniejszym z nich jest możliwość redukcji wysokości comiesięcznego zobowiązania – tj. poprzez korzystne warunki lub wydłużenie okresu kredytowania rata nowego zobowiązania jest niższa od sumy rat wcześniejszych kredytów. To z kolei pozwala na odzyskanie niezbędnej płynności finansowej i wyjście z pętli dotychczasowego zadłużenia. Nie bez znaczenia jest także wzrost wygody, ponieważ dokonujemy jednej płatności miesięcznie, więc nie musimy już pamiętać terminów spłaty wszystkich kredytów. Generuje to także oczywiście znaczne oszczędności czasu, a także pozwala na wyeliminowanie kosztu powiązanego z realizacją kilku przelewów. Istotne jest także to, że np. w przypadku Kas Stefczyka możliwe jest zaciągnięcie pożyczki konsolidacyjnej, której wysokość może być wyższa od sumy wcześniejszych kredytów. Taka możliwość dodatkowo wesprze nadszarpnięty spłatą dotychczasowych kredytów domowy budżet.

(Fot. sxc.hu)

Słowa kluczowe: Kredyt bankowy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.