Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Wsparcie nie tylko frankowych

NIETYLKOFRANKOWICZECznF

Nowelizacja zgłoszona przez prezydenta Andrzeja Dudę pomyślana była głównie jako pomoc dla “frankowiczów”. Jednak po pracach w parlamencie przybrała formę, która zapewni większe wsparcie dla wszystkich kredytobiorców – niezależnie od waluty, w której ich kredyt był nominowany. Podpisana przez prezydenta w końcu lipca 2019 r. ustawa zwiększa zakres i ułatwia dostęp do pomocy nie tylko dla “frankowiczów”, ale też “złotówkowiczów". Pomoc będzie większa i udzielana dłużej, niż zakładała pierwotna ustawa z 2015 r.

W sierpniu 2017 r. prezydent złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. To jedyny projekt dotyczący “frankowiczów”, który dotąd został uchwalony. Rozszerzył działanie Funduszu Wsparcia. Zakłada m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie w przypadku, gdy koszty kredytów przekraczają 50 proc. dochodów (dotąd było 60 proc.). Ponadto zwiększono wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1,5 tys. do 2 tys. złotych, wydłużono okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy (co w sumie dawałoby kwotę 72 tys. zł) oraz wydłużono okres bezprocentowej spłaty wsparcia otrzymanego z Funduszu z 8 do 12 lat. Możliwe będzie także umorzenie części zobowiązań z tytułu wsparcia, szczególnie w sytuacji regularnego spłacania rat. Rachunek Funduszu Wsparcia prowadzić będzie Bank Gospodarstwa Krajowego i on dokonywałby wypłat. Od decyzji o odmowie wsparcia kredytobiorca będzie mógł się odwołać do Rady Funduszu. Pieniądze z Funduszu Wsparcia mają służyć wszystkim kredytobiorcom, zarówno złotowym, jak i walutowym. 

Z myślą o kredytobiorcach walutowych prezydencki projekt proponował inny fundusz - Fundusz Konwersji. Miał on zostać utworzony z wpłacanych kwartalnie składek banków, uzależnionych od wielkości ich własnych portfeli kredytów denominowanych i indeksowanych (maksymalnie 0,5 proc. wartości bilansowej portfela kredytów podlegających restrukturyzacji). Banki, które zdecydowałyby się "odwalutowywać" kredyty odnoszone do walut obcych, mogłyby - w myśl tamtych przepisów - liczyć na zwrot różnic bilansowych między wartością kredytów przed i po restrukturyzacji (konwersji). Spory o przepisy dotyczące Funduszu Konwersji - zdecydowany sprzeciw wyrażał m.in. sektor bankowy - powodowały, że ustawa długo nie była uchwalana, a zajmująca się nią podkomisja nie kończyła pracy. Ostatecznie zapisy o tym Funduszu zniknęły z tekstu wersji ustawy, która weszła w życie.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Kredyt bankowy, zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.