Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Wiek, a kredyt hipoteczny

Wiek, a kredyt hipoteczny

O przyznaniu kredytu hipotecznego przesądzić mogą najróżniejsze czynniki. Jest to poza wysokością zarobków, dotychczasową historią kredytową, czy posiadanymi kredytami, także wiek potencjalnego kredytobiorcy. Jak wpływa on na możliwość przyznania finansowania?

Wiek posiada niemałe znaczenie w przypadku kredytów hipotecznych. Każdy z banków dysponuje tu oczywiście nieco odmiennymi standardami, jednak w większości z nich, minimalny wiek kredytobiorcy chcącego zaciągnąć kredyt hipoteczny, to 18-21 lat.

Górna granica

Poszczególne banki różnią się także względem maksymalnej długości tego rodzaju kredytów, a także wyznaczoną granicą wieku maksymalnego kredytobiorcy. Tu nie jest istotne, ile lat klient banku posiada w dniu zawarcia umowy kredytowej, a ile lat posiadał będzie w chwili całkowitej spłaty kredytu. Banki udzielając kredytów na 25, 30 czy 35 lat zastrzegają bowiem, że w dniu spłaty ostatniej raty kredytu, kredytobiorca nie może być starszy od 70, 75 czy 80 lat. Finalnie więc, to od długości okresu kredytowania zależy, którzy z klientów faktycznie mają szansę na otrzymanie kredytowania. Trudno tym obostrzeniom odmówić logiki, ponieważ nie sposób wyobrazić sobie kredytobiorcę, który regulując ostatnią ratę kredytu obchodzi swoje setne urodziny.

Sposób na redukcję

Osoby nieco starsze nie muszą jednak całkowicie rezygnować z formy kredytowania hipotecznego. Istnieją bowiem trzy sposoby na złagodzenie restrykcji banków w stosunku do maksymalnego wieku kredytobiorcy. Pierwszym z nich jest obowiązek wykupu ubezpieczenia na życie i dokonania cesji polisy na bank udzielający kredytu. Może to poskutkować podwyższeniem górnej granicy wieku nawet o 5 lat, jednak będzie powiązane oczywiście z kosztami dodatkowymi utrzymania ubezpieczenia w wymaganym przez bank okresie. Innym sposobem jest także wniesienie wysokiego wkładu własnego, przez co bank pożyczał będzie mniej, a tym samym będzie ponosił mniejsze ryzyko powiązane z kredytowaniem, a to będzie mogło zostać spłacone szybciej. Ostatnią z opcji wpływającą na podwyższenie maksymalnego wieku kredytobiorcy hipotecznego jest znalezienie współkredytobiorcy. Ta sytuacja dzieli się jednak na dwa przypadki. Bank spojrzy na kwestię wieku łagodniej, o ile dodatkowy współkredytobiorca posiadał będzie wysokie dochody, tj. wysoki procentowy udział w wyliczanej dla kredytobiorców zdolności, lub będzie po prostu młodszy, co zagwarantuje spłatę kredytu.

(Fot. sxc.hu)

Słowa kluczowe: Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.