Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Wakacje kredytowe - weź wolne od kredytu

KREDYTOWEWAKACJECznF

Wakacje kredytowe, lub karencja w spłacie to dwie metody umożliwiające czasowe zwiększenie zasobności naszego portfela, co szczególnie w okresie wakacyjnym może mieć swoje plusy. Jak to w życiu jednak bywa: nic za darmo!

Definicje

Wakacje kredytowe i karencja w spłacie kredytu to dwa różne narzędzia. W przypadku tych pierwszych, czasowo zawieszana jest płatność całej raty kredytu, podczas gdy karencja w spłacie powoduje czasowe wstrzymanie konieczności uiszczania części kapitałowej raty. Oznacza to, że comiesięczna płatność opiewała będzie na wysokość części odsetkowej raty. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ szczególnie w początkowym okresie spłaty, lwią część raty stanową właśnie odsetki, przez co karencja w spłacie może znacząco stracić na atrakcyjności.

Jak skorzystać z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe lub karencja w spłacie dotyczą najczęściej produktów hipotecznych, jednak oba rozwiązania dostępne są także w przypadku pożyczek gotówkowych. By skorzystać z narzędzi odraczających spłatę wystarczy złożyć odpowiedni wniosek o przyznanie wakacji lub karencji. Problem z ich uzyskaniem mogą mieć osoby o niezbyt dobrej historii kredytowej i/lub zalegające z płatnością rat kredytu. Nie ma zasady, według której określić można maksymalny czas zawieszenia. Jest to bowiem np. każdorazowo dwa miesiące w roku, lub określona liczba miesięcy w całym okresie kredytowania.

Karencja w spłacie kredytu -ile to kosztuje?

Tu także trudno o prawidłowości, ponieważ koszty karencji w spłacie, lub wakacji kredytowych uzależnione są od praktyk danej instytucji finansowej. Zasadniczo jednak wystąpić mogą tu trzy rodzaje kosztów, tj.:  1) prowizja za udzielenie wakacji, lub karencji w spłacie,  2) koszt aneksu do umowy, który modyfikuje dotychczasowy harmonogram spłaty kredytu, 3) zwiększona wartość odsetek powiązana z przedłużeniem okresu spłaty zobowiązania.

Czy warto?

To trudne pytanie, ponieważ wszystko uzależnione jest od przedstawionych nam warunków skorzystania z wakacji, lub karencji w spłacie. Ostatecznie wydaje się jednak, że tego typu rozwiązania winny być stosowane raczej w nagłych przypadkach, gdy zdarzenia losowe zachwiały naszą płynnością finansową, a nie w celu sfinansowania wakacji. Na te najlepiej jest po prostu systematycznie odkładać, co pozwoli na zrealizowanie wakacyjnego wyjazdu, jednocześnie nie spowoduje powstania dodatkowych kosztów, które prędzej, czy później i tak będziemy musieli pokryć.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt bankowy, Tanie wakacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.