Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Ważne w umowie pożyczki

UOKIKUMOWYPOZYCZKICznF

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) generalnie namawia do uważnego czytania wszelkich umów przed ich podpisaniem. Dotyczy to szczególnie umów pożyczkowych i kredytowych, które powodują przecież z reguły wieloletnie zobowiązania.

W każdej takiej umowie muszą znaleźć się dokładne dane adresowe obu stron, nie tylko pożyczkobiorcy. Powinna ona też jednoznacznie określać koszt pożyczki, a przede wszystkim wysokość wszystkich prowizji i opłat. Musi również zawierać zapisy chroniące nasze prawa jako konsumenta.

Ochrona pożyczkobiorcy

To zapisy nawiązujące do ustawy o ochronie danych osobowych, informacje o skutkach przedterminowego spłacenia zobowiązania, warunki odstąpienia od umowy, skutki różnych uchybień oraz postanowienia dotyczące zasad i terminu spłaty pożyczki.

Dane osobowe

Według Ustawy o ochronie danych osobowych, każdy ma prawo do ochrony swoich danych. Obywatel ma też prawo do sprawdzania, w jakim celu są gromadzone i jak pozyskiwane jego dane.

W omawianym przypadku, prawo zobowiązuje instytucje finansowe do ochrony wszystkich danych klientów. Nie mogą ich upubliczniać i modyfikować bez zgody konsumenta, ani wykorzystywać do celów innych, niż zapisane w umowie.

Za złamanie przepisów o ochronie danych osobowych grozi grzywna w wysokości 50 tys. zł. Może ją wymierzyć Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO), do którego możemy zgłosić się, kiedy prawa do naszych danych zostaną naruszone.

Termin spłaty

Każda umowa pożyczki zawiera termin jej spłaty. W umowie powinna też znaleźć się informacja ile będzie nas kosztowało ewentualne przesunięcie tego terminu. Ważne informacje w tym zakresie zawierają także dołączane do umów tabele z wysokościami opłat dodatkowych. Na tej samej zasadzie możemy sprawdzić konsekwencje ewentualnej wcześniejszej spłaty, od terminu wyznaczonego w umowie.

Co może windykator?

Podstawy do rozpoczęcia ewentualnej windykacji powinny być precyzyjnie zapisane w umowie. Także metody jej prowadzenia powinny być wcześniej określone, np. wysokość opłat za monity i różne ponaglenia.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie, Kredyt bankowy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.