Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Wakacyjne kredyty na remont

WAKACJENAREMONTCznF

Kredyty zaciągane w czasie wakacji niemal 80 proc. Polaków przeznacza na remont domu lub mieszkania – podał w raporcie z lipca 2019 r. Związek Banków Polskich (ZBP). Dopiero za tym głównym celem wydatków rodzinnych były wakacyjne wyjazdy z dziećmi i wczasy rodzinne, które powinny dominować w czasie urlopów. Kolejne pozycje na liście powodów zapożyczania się latem zajęła organizacja wesel i zakupy sprzętu radiowo-telewizyjnego (RTV) oraz artykułów gospodarstwa domowego (AGD). Co trzeci Polak nie musi pożyczać.

Najczęstszym powodem zaciągnięcia kredytu przed urlopem jest remont mieszkania – aż 77 proc. pytanych przez ZBP pracowników banków, pracujących przy udzielaniu kredytów i pożyczek, podało ten powód zadłużenia się latem. Daleko za tą motywacją, na drugim i trzecim miejscu zestawienia, znalazły się wyjazdy z dziećmi oraz wczasy rodzinne - wskazało je odpowiednio 40 proc. i 27 proc. pytanych. Wydatki weselne, jako jeden z głównych powodów wzięcia kredytu, wskazało 15 proc. ankietowanych. Jeszcze rzadziej powodem zadłużenia był zakup sprzętu RTV/AGD – 8 proc. wskazań. 34 proc. pytanych przyznało, że wakacyjne plany Polaków realizowane są z ich własnych oszczędności. W 81 proc. przypadków, przeciętna kwota wakacyjnego kredytu nie przekraczała 5000 zł, a w 20 proc. była ona niższa od 2000 zł.

Takie kwoty świadczą o roztropności Polaków w zaciąganiu zobowiązań finansowych. Możliwości spłaty kredytu zawsze trzeba oceniać na podstawie aktualnej sytuacji materialnej, bez zakładania, że wkrótce awansujemy czy zrobimy świetny interes. Nasza samoocena musi zakładać obecną wysokość dochodów, a nawet uwzględniać możliwe pogorszenie. Dlatego warto przy braniu jakiejkolwiek pożyczki posiadać "poduszkę finansową" – to zapas pieniędzy odpowiadający wysokości trzech do sześciu miesięcznych dochodów naszych lub naszej rodziny.

Mieszkańcy Polski Południowej najczęściej deklarują, że kredyty biorą tylko wtedy, gdy mają pewność, że je spłacą. Według danych Biura Informacji Kredytowej (BIK), częściej też niż mieszkańcy pozostałych regionów, podkreślają rolę oszczędzania. Częściej nie wyobrażają sobie sytuacji, że kredytu nie spłacą, a wobec dłużników są bardziej bezkompromisowi niż mieszkańcy pozostałych regionów. Na ich stosunek do kredytów i zobowiązań może wpływać zarówno wychowanie i wartości wyniesione z domu rodzinnego, zasady etyczne jak i możliwość polegania na rodzinie w trudnych sytuacjach (podkreślają te elementy częściej niż inni badani).

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.