Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Wady i zalety pożyczek społecznościowych

POZYCZKISPOLCznF

Pożyczki społecznościowe, to rozwiązania cieszące się sporą popularnością – świadczą o tym miesięczne kwoty operacji social lending oraz fakt nieprzerwanej działalności portali pośredniczących w tego rodzaju operacjach. Przez jednych są one uważane za doskonałe narzędzie, a inni traktują je jako zbyt ryzykowne rozwiązanie.

Jak działa social lending?

Pożyczki społecznościowe (ang. social lending – pożyczki prywatne, społeczne), choć od dawna cieszą się  ogromną popularnością w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych, to w Polsce są nadal stosunkową nowością – pojawiły się na przełomie 2008 i 2009 roku. Ich założeniem jest to, że pożyczka zawierana jest bez udziału instytucji finansowych, tj. pomiędzy dwoma osobami fizycznymi. Transakcje te realizowane są przy tym najczęściej przy udziale dedykowanych pożyczkom społecznościowym serwisów internetowych, które nie uczestniczą, a jedynie pośredniczą w procesie udzielenia pożyczki. Pożyczki są więc finalizowane pomiędzy użytkownikami portalu, który zarabia na prowizji od zakończonych sukcesem transakcji.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że każdy z użytkowników takich portali może się wcielić w rolę zarówno pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy inwestującego w ten sposób swoje środki. Odpowiednie aukcje pożyczkowe wystawiane są na stronie serwisu, po czym za obopólną zgodą użytkowników dochodzi do ich potwierdzenia, a później finalizacji.

Wady i zalety

Niekwestionowaną zaletą tego rodzaju pożyczek jest ich dostępność. W przeciwieństwie do standardowych instytucji finansowych, tu nikt nie będzie weryfikował wielkości naszych dotychczasowych kredytów, ani wyliczał zdolności kredytowej. Zaletą jest także zmienna wartość oprocentowania tego rodzaju pożyczek, tj. oprocentowanie (poza wytycznymi tzw. ustawy antylichwiarskiej) ustalane jest pomiędzy partnerami transakcji i nie jest ściśle ustalone, więc za pożyczkę zapłacimy tyle, za ile inna osoba zgodzi się użyczyć nam swoich środków. Trzecim plusem tego rodzaju rozwiązań jest duża skala rozpiętości oferowanych w social lending kwot. Z równie dużym powodzeniem pożyczyć możemy niewielkie kwoty rzędu 100 złotych, jak i sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych.

To jednocześnie jedna z wad pożyczek społecznościowych. Ich wartości nie są zazwyczaj wysokie, więc jeśli chcemy pożyczyć sporą kwotę, to może się to nie udać, lub być powiązane z koniecznością zapożyczenia się u wielu pożyczkodawców. Ich duża liczba może stać się wtedy po prostu uciążliwa.

Inną wadą jest mimo wszystko stosunkowo niski poziom bezpieczeństwa pożyczek społecznościowych i możliwość oszustwa. Największym ryzykiem obarczony jest oczywiście pożyczający, który pożyczając pewną kwotę pieniędzy faktycznie nie posiada gwarancji, że zostanie ona zwrócona. Oczywiście portale pożyczkowe weryfikują dane swoich użytkowników, a podstawą pożyczki jest umowa cywilno – prawna, jednak jest to mimo wszystko małe zabezpieczenie rzetelności pożyczkobiorcy.

Inną dyskutowaną na forum kwestią jest sprawa opodatkowania tego rodzaju pożyczek. Pożyczkodawca osiąga dzięki nim zysk, więc winien on zostać opodatkowany 19% podatkiem od zysków kapitałowych. W przypadku pożyczkobiorców istnieje za to w niektórych sytuacjach realna możliwość obciążenia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Pożyczki społecznościowe, jak każde rozwiązanie, nie są pozbawione zalet, ale i wad. Posiadają swoich zwolenników, jak i sceptyków, którzy nigdy nie skorzystaliby z narzędzia tego rodzaju.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.